Najnovije vijesti, putovanja, zdravlje – otkrij odabrano.com

Pad kamata i pritisak na naknade: Što donose nove mjere za građane?

Pad kamatnih stopa Europske središnje banke napokon je omogućio i snižavanje kamata na kredite u hrvatskim bankama. Prva je stambene kredite pojeftinila Hrvatska poštanska banka (HPB), a potom su ih slijedile i druge velike banke, pri čemu su kamatne stope pale ispod 3 posto.

Uz to, rastu pritisci na smanjenje bankarskih naknada. Erste banka je, unatoč višim troškovima poslovanja, odlučila ne povećati naknade. Glasnogovornik banke Dario Gabrić potvrđuje da će kamatne stope od 1. ožujka biti niže za jedan postotni bod.

– Drago nam je da su se stekli tržišni uvjeti te će kamatne stope od prvog ožujka biti u prosjeku niže za 1 postotni bod od dosadašnje vrijednosti. Također, donijeli smo odluku o odustajanju od najavljenog povećanja cijena naknada, koje su trebale stupiti na snagu 1. travnja ove godine, izjavio je Gabrić.

Smanjenje naknada traže i Vlada i Hrvatska narodna banka (HNB). Ministar financija Marko Primorac najavio je zakonske izmjene prema kojima bi računi na koje građani primaju plaće i mirovine morali biti potpuno besplatni – od otvaranja i vođenja do izdavanja debitnih kartica i korištenja internetskog ili mobilnog bankarstva.

– Želimo osigurati da građani ne plaćaju naknade za otvaranje, vođenje i zatvaranje računa na koji primaju primanja. Također, u paket bi ulazilo besplatno izdavanje i korištenje debitne kartice, plaćanje njome te korištenje internetskog ili mobilnog bankarstva – barem jedne od te dvije opcije, pojasnio je Primorac.

Banke se oštro protive ovakvim promjenama. Iz Hrvatske udruge banaka poručuju da će uvođenje besplatnih usluga bez jasnih kriterija znatno utjecati na dosadašnji način poslovanja te zahtijevati prilagodbu poslovnih modela i strategija.

– Uvođenjem širokog raspona usluga koje se ne naplaćuju, dok istovremeno postoje značajni troškovi njihovog pružanja i razvoja, uvelike se utječe na dosadašnji koncept bankarskog poslovanja, njegovu održivost te mogućnosti daljnjeg razvoja. Ovakav prijedlog predstavlja prekretnicu koja zahtijeva duboku transformaciju poslovnih modela i strateško planiranje budućih investicija, stoji u priopćenju Hrvatske udruge banaka.

Pritisak dolazi i iz potrošačkih udruga, koje traže ukidanje naknada za mobilno bankarstvo i podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka.

– Jedan od naših zahtjeva je ukidanje naknade za uvođenje mobilnog bankarstva, budući da mnoge zemlje Europske unije takve naknade uopće nemaju, istaknuo je Josip Kelemen, savjetnik potrošačke platforme Halo, inspektore.

Osim toga, traži se ukidanje naknada za podizanje novca na bankomatima drugih banaka. Guverner HNB-a Boris Vujčić smatra da bi rješenje mogla biti jedinstvena mreža bankomata.

– Ako bismo imali jedinstvenu bankomatsku mrežu, smanjenje troškova moglo bi omogućiti da banke taj trošak dijele i da građanima više ne naplaćuju podizanje gotovine na bankomatima drugih banaka. Naime, u tom slučaju bankomati ‘drugih banaka’ više ne bi ni postojali, jer bi mreža bila jedinstvena, objasnio je Vujčić.

Sve ove mjere i inicijative trebale bi građanima donijeti barem neke uštede u svakodnevnim financijskim obavezama.


Otkrij, nauči, uživaj: sve odabrano za tvoj život!