Američki New York Times analizirao je potencijalni odgovor Izraela na iranski napad te su saopćili kako je teško očekivati da Izrael kao mete za napad odabere iranska nuklearna postrojenja.
Nekoliko zvaničnika koji su govorili pod uslovom anonimnosti izjavili su kako se, uprkos zabrinutosti Washingtona, ne očekuje da će Izrael pogoditi iranske nuklearne lokacije.
Umjesto toga, zvaničnici ističu kako će se Izrael najvjerovatnije fokusirati na vojne baze, obavještajne službe ili čak rukovodstvo Irana.
“Bivši i sadašnji izraelski dužnosnici izrazili su sumnje da bi Izrael mogao nanijeti ozbiljnu štetu iranskom nuklearnom programu. Ipak, u Pentagonu smatraju da će Izrael u svakom slučaju odlučiti kada je najbolje vrijeme za napad”, piše New York Times.
Kada je riječ o eventualnom napadu na nuklearna postrojenja, zvaničnici su obrazložili zbog čega izražavaju sumnju u ovakav slijed događaja.
“Postavlja se pitanje da li bi potencijalni udar bio dovoljno efikasan da ometa nuklearni program ili bi ga jednostavno umjesto toga poslao u podzemlje i doveo do toga da Teheran ubrza priču o nuklearnom oružju”, ističe se u analizi.
Umjesto napada na nuklearna postrojenja, ističe se kako je Washington, u koordinaciji s Izraelom, pozvao na sabotaže, diplomatiju i sankcije kao mjere koje bi osujetile iranski nuklearni program.
Detaljna analiza:
Lokacije povezane s iranskim nuklearnim programom i vojnim kapacitetima, koje bi mogle biti ciljevi izraelskog kontraudara:
Natanz Nuklearno Postrojenje
Ovo je jedno od glavnih iranskih postrojenja za obogaćivanje uranija. Natanz je velik dio iranskog nuklearnog programa, i zbog toga je jedno od najvažnijih potencijalnih ciljeva.
https://www.google.com/maps/place/Na…64ht?entry=ttu
Fordow Nuklearno Postrojenje
Ovo postrojenje je smješteno unutar planine, što ga čini posebno otpornim na konvencionalne napade. Fordow je dizajniran da bude otporniji na zračne napade, pa bi ga Izrael mogao ciljati naprednim oružjem.
https://www.google.com/maps/search/F…!1e3?entry=ttu
Arak Nuklearni Reaktor
Reaktor u Araku je dizajniran za proizvodnju teške vode, koja se može koristiti za stvaranje plutonija potrebnog za nuklearno oružje. Zbog toga je također potencijalni cilj.
https://www.google.com/maps/place/Ar…5j2x?entry=ttu
Teheranski Nuklearni Istraživački Centar
Smješten u glavnom gradu Irana, Teheranski istraživački centar je ključan za iranski nuklearni program. Uništavanje ovog centra moglo bi značajno usporiti iranske napore.
Semnan Raketa Postrojenje
Iran ima nekoliko postrojenja za proizvodnju i razvoj balističkih raketa, uključujući ona u Semnanu i Khojir. Napadi na ova postrojenja mogli bi ozbiljno ugroziti iranske kapacitete za lansiranje raketa dugog dometa.
https://www.google.com/maps/place/Se…c2Zf?entry=ttu
Vojne baze i skladišta oružja
Iranske vojne baze koje posjeduju skladišta naprednog oružja, posebno raketnih sustava, bile bi važni ciljevi za Izrael. Primjeri uključuju baze Kermanshah i Isfahan.
Ove lokacije su ključne u kontekstu iranskog nuklearnog i raketnog programa, te bi bile potencijalne mete u slučaju vojnog sukoba.
neki linkovi o iranskim i izraelskim raketama
https://missiledefenseadvocacy.org/i…n-system-lora/
https://missilethreat.csis.org/country/iran/
https://www.iiss.org/online-analysis…ile-programme/
izrael je vec jednom u ovoj godini u travnju napao dronom iran blizu isfahana
https://www.vecernji.hr/vijesti/izra…obrane-1762759
https://www.timesofisrael.com/in-mes…-nuclear-site/
Izraelsko ratno zrakoplovstvo (IAF) posjeduje impresivan arsenal vojnih zrakoplova, od kojih mnogi imaju domet veći od 1500 km. Evo popisa ključnih zrakoplova s tim dometom i približnim brojem u službi:
F-15I Ra’am (Thunder):
Domet: Približno 4.450 km (s dodatnim spremnicima goriva)
Broj: Izrael ima oko 25 ovih zrakoplova. F-15I je izraelska verzija F-15E Strike Eaglea, specijalizirana za dugometne udare.
F-16I Sufa (Storm):
Domet: Oko 1.600 km (s dodatnim spremnicima goriva)
Broj: Izrael posjeduje oko 100-120 F-16I zrakoplova. Ovo je napredna varijanta F-16, prilagođena izraelskim potrebama, uključujući povećani domet i naprednu avioniku.
F-35I Adir:
Domet: Oko 2.220 km (s dodatnim spremnicima goriva i bez potrebe za dodatnim tankiranjem u zraku)
Broj: Do 2024. godine, Izrael je imao oko 33-36 ovih zrakoplova, s planom nabave ukupno 50.
Svi ovi zrakoplovi mogu pokriti udaljenosti preko 1500 km, omogućujući Izraelu projiciranje sile daleko izvan svojih granica.