vijesti - informacije - vrijeme

Islamski forum Europe (IFE) i njihova infiltracija u europsku politiku

Islamski forum Europe (IFE) je organizacija sa sjedištem u Londonu koja se fokusira na promoviranje islamskih vrijednosti i prava muslimana u Velikoj Britaniji. Osnovan je s ciljem unaprjeđenja islamskih vrijednosti i angažiranja muslimanskih zajednica u društvenim pitanjima, a njihov utjecaj posebno se osjeća u istočnom Londonu, posebno u četvrtima s većim brojem muslimanskog stanovništva.

Ciljevi Islamskog foruma Europe (IFE)

IFE navodi kako su njegovi glavni ciljevi promicanje pravde, obrazovanja i jednakosti u društvu. Iako organizacija ima primarno vjerski fokus, također se zalaže za poboljšanje uvjeta za muslimane u Velikoj Britaniji. U tu svrhu, IFE organizira obrazovne programe, radionice, tečajeve o ljudskim pravima i političkim temama te aktivnosti za mlade i obitelji.

Jedan od ključnih ciljeva organizacije je osnaživanje muslimanske zajednice kroz političku participaciju. IFE potiče svoje članove da sudjeluju u lokalnim i nacionalnim izborima, pomažući im razumjeti političke procese i njihovu važnost za ostvarivanje društvenih promjena. IFE se takođe zalaže za promicanje islamskog načina života kroz društveni aktivizam i poticanje muslimana na integraciju u britansko društvo, ali uz očuvanje vlastitog kulturnog i vjerskog identiteta.

Utjecaj na britansku politiku

IFE je izazvao kontroverze zbog svojih navodnih političkih veza i utjecaja na politiku u Velikoj Britaniji, posebno u lokalnim vlastima. Najveća pažnja medija na IFE bila je usmjerena zbog njihove povezanosti s Laburističkom strankom u Tower Hamletsu, londonskoj četvrti s velikom muslimanskom populacijom. IFE je navodno imao snažan utjecaj na izbor i podršku lokalnim političarima, uključujući bivšeg gradonačelnika Tower Hamletsa, Lutfera Rahmana, koji je bio optužen za korupciju i nepravilnosti u vođenju lokalne vlasti. Ta povezanost izazvala je zabrinutost u britanskoj javnosti zbog utjecaja koji bi jedna vjerska organizacija mogla imati na demokratski proces.

IFE-ova uključenost u politička pitanja i aktivno sudjelovanje u lokalnim izborima pridonijelo je oblikovanju politika u područjima s velikim muslimanskim stanovništvom. Oni su se zalagali za veća prava muslimana, a također su organizirali kampanje za borbu protiv islamofobije. Ipak, kritičari tvrde da njihov utjecaj nadilazi granice običnog aktivizma, te da postoji zabrinutost kako bi mogli koristiti svoje političke kontakte za promicanje konzervativnih islamskih vrijednosti unutar britanskog društva.

Unatoč kontroverzama, IFE i dalje ima značajnu podršku unutar muslimanskih zajednica, posebno među mladima. Kroz svoje aktivnosti, organizacija nastoji izgraditi osjećaj pripadnosti i identiteta među britanskim muslimanima, ali i osigurati da muslimanska zajednica ima glas u političkom životu Velike Britanije.

Islamski forum Europe (IFE) najčešće se povezuje s lokalnim liderima i aktivistima u zajednicama istočnog Londona, posebno u okrugu Tower Hamlets, ali konkretna poznata imena nisu uvijek javno istaknuta u medijima zbog prirode organizacije i osjetljivosti političkog okruženja. Međutim, u prošlosti su se neki političari povezivali s IFE zbog njihove suradnje ili podrške unutar muslimanske zajednice. Evo nekih imena koja su bila istaknuta u kontekstu suradnje s IFE ili utjecaja IFE-a:

  1. Lutfur Rahman – Bivši gradonačelnik Tower Hamletsa, često se spominje u kontekstu povezanosti s IFE. Njegova politička karijera bila je predmet brojnih kontroverzi, uključujući optužbe za korupciju. Rahman je imao značajnu podršku IFE-a tijekom svog mandata, a njegova povezanost s organizacijom bila je pod posebnom pozornošću britanskih medija.
  2. Nazrul Islam – Bivši zamjenik gradonačelnika Tower Hamletsa, koji je također povezan s muslimanskom zajednicom u istočnom Londonu. Islam je bio uključen u lokalnu politiku i imao je poveznice s organizacijama koje su usko surađivale s IFE-om.
  3. Abjol Miah – Bivši vijećnik Tower Hamletsa, koji je bio kandidat Respect stranke i povezan s IFE-om kroz svoj rad u zajednici. Miah je bio aktivan u političkom životu Tower Hamletsa i bio je istaknuti član zajednice s čestim kontaktima s IFE.

IFE također privlači podršku i od lokalnih vjerskih vođa i imama u istočnom Londonu, kao i od istaknutih članova zajednice koji sudjeluju u društvenim programima i događanjima koje organizira IFE. Međutim, organizacija se uglavnom drži kolektivnog identiteta, a ne pojedinačnih lidera, kako bi zadržala fokus na zajedničkim ciljevima.

Zbog prirode IFE-ove strukture, mnogi lideri nisu poznati široj javnosti, a samo nekolicina osoba iz organizacije povremeno istupa u medijima ili javnim događanjima.

Islamski forum Europe (IFE) primarno je aktivan u Ujedinjenom Kraljevstvu, s glavnim sjedištem u istočnom Londonu, no također ima određenu prisutnost u nekoliko drugih europskih zemalja kroz mrežu povezanu s muslimanskim zajednicama i organizacijama koje dijele slične ciljeve. Evo glavnih država u kojima je IFE aktivan ili gdje se spominje njihova povezanost:

  1. Ujedinjeno Kraljevstvo – IFE je najaktivniji upravo u Ujedinjenom Kraljevstvu, posebno u istočnom Londonu. Imaju utjecaj u zajednicama poput Tower Hamletsa te u drugim dijelovima Londona s velikom muslimanskom populacijom. Njihov fokus je na socijalnoj pravdi, političkom angažmanu i radu s mladima.
  2. Francuska – IFE ima kontakte s muslimanskim zajednicama i organizacijama u Francuskoj, posebno u Parizu i okolnim regijama. Međutim, njihova prisutnost nije jednako jaka kao u Ujedinjenom Kraljevstvu, zbog različitih zakona o sekularizmu i većih zakonskih ograničenja na vjerske aktivnosti.
  3. Nizozemska – IFE surađuje s organizacijama u Nizozemskoj, gdje je također veća muslimanska populacija. U toj zemlji ostvaruju suradnje s drugim grupama koje se bave pitanjima integracije i prava muslimanske zajednice.
  4. Belgija – U Belgiji, IFE ima kontakte s lokalnim organizacijama koje rade u muslimanskim zajednicama, pogotovo u Bruxellesu i Antwerpenu. Belgija ima značajnu muslimansku zajednicu, a IFE nastoji podržati inicijative povezane s borbom za socijalnu jednakost.
  5. Skandinavske zemlje (Švedska, Norveška) – IFE povremeno sudjeluje u projektima u Švedskoj i Norveškoj, uglavnom kroz povezane grupe i inicijative koje dijele slične ciljeve u vezi s pravima muslimanskih zajednica.

U drugim zemljama IFE nema formalne podružnice, ali ima mrežu suradnika ili partnera koji sudjeluju u sličnim inicijativama.

Tvrdnje da Islamski forum Europe (IFE) zagovara džihad, šerijatski zakon ili stvaranje islamske države u Britaniji i Europi dolaze iz različitih izvora, ali nisu nedvosmisleno potvrđene niti službeno priznate od strane samog IFE-a. IFE se javno predstavlja kao organizacija koja promiče integraciju muslimanskih zajednica u europska društva, socijalnu pravdu i prava muslimana, uz naglasak na poštovanje europskih zakona i sekularnog društva.

Međutim, određeni kritičari i izvještaji, osobito oni iz desno orijentiranih političkih i medijskih izvora, sugeriraju da IFE i neki njezini članovi navodno promoviraju vrijednosti koje bi mogle biti u suprotnosti s liberalnim, demokratskim načelima. Ove optužbe temelje se na tvrdnjama da IFE ima konzervativne stavove o šerijatu i da možda podupire političku agendu koja uključuje veći utjecaj islamskih vrijednosti u društvenom životu. Jedan od najpoznatijih izvještaja o tome objavljen je 2010. godine u britanskim novinama The Telegraph, gdje je istaknuto da neki članovi IFE-a navodno promiču ideje koje bi mogle podržati džihadističku ili fundamentalističku agendu, što je IFE negirao i odbacio kao netočno i preuveličano.

Britanske sigurnosne agencije nisu javno potvrdile navode da IFE izravno podržava ili provodi ekstremističke aktivnosti, ali su istaknule potrebu za kontinuiranim praćenjem rada svih organizacija koje bi mogle imati utjecaj na radikalizaciju u zajednicama. Sama organizacija IFE, kao i njezini predstavnici, više puta su istaknuli da su njihove aktivnosti usmjerene na socijalnu pravdu i podizanje svijesti o potrebama muslimanske zajednice te da se protive bilo kakvoj vrsti ekstremizma.

Zaključno, tvrdnje da IFE izravno zastupa džihad ili teži stvaranju islamske države nisu potkrijepljene nedvosmislenim dokazima i ostaju predmetom rasprava i percepcija koje se mogu razlikovati ovisno o političkom i ideološkom kontekstu.


odabrano.com radi od 20.02.2024