Ljudi u ratom razorenoj Gazi već se bore s dubokom humanitarnom krizom – ali sada se boje da će biti još teže zbog izraelske zabrane najvećoj UN-ovoj agenciji koja ondje djeluje.
“Unrwa nam znači sve: to je naš život, naša hrana, naše piće i naša medicinska skrb. Kad se zatvori, neće biti brašna. Ako mi se sin razboli, gdje ću ići?” pita Yasmine el-Ashry u Khan Younisu.
“Zabrana Unrwe je još jedan rat za palestinski narod”, rekao je registrirani izbjeglica Saeed Awida.
“Oni žele istrijebiti palestinski narod, a ne pružaju nam humanitarne usluge.”
Unatoč međunarodnom protivljenju, u izraelskom parlamentu postoji široka potpora za novi zakon, koji će spriječiti izraelske dužnosnike da budu u kontaktu s Unrwa – UN-ovom agencijom za pomoć i rad palestinskim izbjeglicama na Bliskom istoku.
Agencija je optužena za suučesništvo s Hamasom.
“Teroristička organizacija ga je u potpunosti preuzela”, tvrdi Sharren Haskel iz oporbene Stranke nacionalnog jedinstva – supredlagatelja prijedloga zakona.
“Ako Ujedinjeni narodi nisu voljni očistiti ovu organizaciju od terorizma, od aktivista Hamasa, onda moramo poduzeti mjere kako bismo bili sigurni da više nikada ne mogu nauditi našem narodu.”
Unrwa inzistira na vlastitoj neutralnosti.
Kaže da će, ako se novi izraelski zakoni protiv toga provedu prema planu u roku od tri mjeseca, učinak biti dubok, osobito na okupiranim palestinskim teritorijima.
“To bi nam u biti onemogućilo rad u Gazi”, rekao je Sam Rose, zamjenik direktora Unrwa-e za Gazu.
“Ne bismo mogli unijeti zalihe jer se to mora odvijati u koordinaciji s izraelskim dužnosnicima. Nadalje, ne bismo mogli sigurno upravljati svojim kretanjem ui iz Gaze oko kontrolnih točaka, već samo unutar i oko zona sukoba.”
Ističe da bi zaštićen status škola, klinika i drugih zgrada Unrwe u kojima su se sklonile stotine tisuća prognanika zapravo izgubio.
Izraelski mediji sugeriraju da su diplomati i sigurnosni establišment upozoravali na posljedice poduzimanja akcije protiv Unrwe.
Izrael je optužen da je prekršio povelju UN-a i svoje obveze prema međunarodnom humanitarnom pravu.
Međutim, u konačnici je domaća politika prevagnula nad tim razmatranjima
Unrwa je osnovana 1949. godine od strane Opće skupštine UN-a u jeku prvog arapsko-izraelskog rata koji je uslijedio nakon stvaranja države Izrael.
Pomogla je oko 700.000 Palestinaca koji su pobjegli ili bili prisiljeni napustiti svoje domove.
Sedam desetljeća kasnije, s registriranim potomcima tih izvornih izbjeglica, broj Palestinaca koje podržava Unrwa narastao je na šest milijuna diljem Gaze, Zapadne obale (uključujući istočni Jeruzalem), Libanona, Jordana i Sirije.
Pomaže im u pomoći, pomoći, obrazovanju i zdravstvenim uslugama.
Agencija je dugo bila gromobran za izraelsku kritiku, na primjer s optužbama da udžbenici koji se koriste u njezinim školama promiču mržnju prema Izraelu.
Međutim, to je dramatično poraslo od Hamasovog napada 7. listopada prošle godine.
Prošli tjedan Unrwa je potvrdila da je zapovjednik Hamasa ubijen u izraelskom napadu bio zaposlenik od 2022.
Navodno je snimljen kako predvodi ubijanje i otmicu Izraelaca iz skloništa u blizini kibuca Re’im.
UN je pokrenuo istragu nakon što je Izrael optužio da je 12 pripadnika Unrwe sudjelovalo u napadu pod vodstvom Hamasa na južni Izrael; kasnije je izašlo na vidjelo još sedam slučajeva.
U kolovozu je Unrwa rekla da je devet članova osoblja od tisuća zaposlenih u Gazi možda bilo uključeno u napade i da su otpušteni.
“Poduzeli smo hitne, snažne i izravne mjere protiv svih optužbi koje smo primili,” tvrdi Sam Rose.
Izrael se dugo žalio da postojanje Unrwa produžava problem palestinskih izbjeglica – što je ključno pitanje u izraelsko-palestinskom sukobu.
Dužnosnici UN-a uzvraćaju da se to može riješiti samo kao dio pregovaračkog političkog rješenja.
Ali u Gazi, gdje su većina od 2,3 milijuna stanovnika registrirane izbjeglice, nove akcije protiv Unrwe također se vide kao zabrinjavajući napad na njihov status.
“Kažem vam da će riječ “izbjeglica” nestati. Ne žele riječ izbjeglica. Izrael to traži”, rekao je Mohammed Salman iz Deir al-Balaha za BBC.