Članak sa jewishchronicle.timesofisrael.com od 09.06.2024
Navodno su ubijeni zajedno s ostalim članovima obitelji tijekom operacije spašavanja izraelskog Nuseirata.
Novinar i liječnik bili su među članovima obitelji koji drže izraelske taoce u svojoj kući u Nuseiratu u središnjem pojasu Gaze, potvrdile su u nedjelju navečer Izraelske obrambene snage.
“Nakon provjera IDF-a i Shin Beta, može se potvrditi da je [novinar] Abdullah al-Jamal bio operativac terorističke organizacije Hamas, koji je držao taoce Almoga Meira, Andreya Kozlova i Shlomi Ziva u svojoj obiteljskoj kući u Nuseiratu. ”, rekla je vojska u izjavi poslanoj na X.
“Abdullahova obiteljska kuća držala je taoce zajedno s članovima obitelji. Ovo je još jedan dokaz da teroristička organizacija Hamas koristi civilno stanovništvo kao živi štit”, dodaje se u priopćenju.
Al-Jamal je ubijen tijekom racije, navodi EuroMed, nevladina organizacija sa sjedištem u Ženevi koju vode palestinski financijski stručnjak rođen u Gazi Ramy Abdu i Richard Falk, oštri kritičar židovske države i bivši posebni izvjestitelj Ujedinjenih naroda za ljudska prava u palestinske teritorije.
“U prvom svjedočenju koje dokumentira ubojstva koja je danas počinila izraelska vojska u kampu Nuseirat, @EuroMedHR je izvijestio da je izraelska vojska koristila ljestve da uđe u dom dr. Ahmeda Al-Jamala,” Abdu je tvitao.
“Vojska je odmah pogubila 36-godišnju Fatimu Al-Jamal nakon što ju je srela na stubištu. Snage su tada upale u kuću i pogubile njenog supruga, novinara Abdullaha Al-Jamala (36) i njegovog oca dr. Ahmeda (74) pred očima njegovih unuka. Vojska je također ustrijelila njihovu kćer Zainab, 27, koja je zadobila ozbiljne ozljede.”
Al-Jamal je suradnik The Palestine Chronicle, gdje je njegov najnoviji članak objavljen 7. lipnja. On također ima profilnu stranicu na web stranici Al Jazeere, gdje je opisano da često izvještava o neredima na granici Gaze 2018-2019, tzv. “Veliki marš povratka” od strane Palestinaca. (Jedini Al Jazeerin članak koji mu se pripisuje, kao koautoru, je članak pod naslovom “Priče o mučenju iz izraelskih zatvora” objavljen 2019.)
Palestine Chronicle i Al Jazeera pišu njegovo ime kao “Abdallah Aljamal”.
Također je bio glasnogovornik Ministarstva rada koje vodi Hamas u Gazi.
Imran Khan, viši dopisnik Al Jazeere English, pokušao je udaljiti katarsku mrežu od al-Jamala.
“Također, potpuno je lažna vijest da je novinarka Al Jazeere skrivala jednog od zarobljenika. Osoba o kojoj je riječ koja je zajedno sa svojom obitelji ubijena u napadu u jednom je trenutku bila slobodni novinar. Nikada nije radio za Al Jazeeru na arapskom ili engleskom jeziku. On sigurno ni na koji način nije novinar Al Jazeere”, napisao je Khan, prenosi i24NEWS.
Hamas plaća palestinskim civilima u Pojasu Gaze do 70 šekela (19 dolara) dnevno da bdiju nad izraelskim taocima uzetim 7. listopada, izvijestio je prošli tjedan oslobođeni zarobljenik.
Ada Sagi, 75, oteta je iz svog doma u kibucu Nir Oz tijekom invazije koju je predvodio Hamas i držana je u obiteljskoj kući u Gazi dok nije puštena u sklopu sporazuma o taocima za prekid vatre 28. studenog.
Na pitanje izraelskog kanala 12 News 2. lipnja što bi motiviralo obitelj iz Gaze s djecom da zatvori Židove, Sagi je rekao: “Novac.”
Izrael produžio privremenu zabranu Al Jazeere
Izraelski ministar komunikacija Shlomo Karhi potpisao je u nedjelju 45-dnevno produljenje privremene zabrane lokalnih operacija Al Jazeere, nakon jednoglasne odluke vlade.
Karhi je rekao da se odluka temelji na ažuriranim mišljenjima sigurnosnih izvora, “koji nedvosmisleno navode da su emitiranja kanala stvarna prijetnja sigurnosti države”, dodajući da su daljnja produljenja vjerojatno s obzirom na sigurnosnu prijetnju koju predstavlja katarski kanal. , koju Jeruzalem optužuje za pomaganje neprijateljima.
“U svjetlu ozbiljnosti štete koju je teroristički kanal Al Jazeera nanio sigurnosti države, uvjeren sam da će naredbe za zatvaranje biti produžene iu budućnosti, uz produženje rokova propisanih zakonom. ovlašćujući ministra komunikacija da djeluje protiv stranih nakladnika koji štete sigurnosti države”, tvitao je Karhi.
“Zahvaljujem premijeru Benjaminu Netanyahuu i članovima vlade na odobrenju produženja naloga i na predanosti da se djeluje na svaki način za sigurnost naših vojnika i građana”, dodao je.
Vladino odobrenje zabrane proširenja uslijedilo je nekoliko dana nakon što je Okružni sud u Tel Avivu 5. lipnja dao pravnu podršku izvornom nalogu o zatvaranju mjesec dana ranije.
U svojoj presudi, sudac Shai Yaniv odredio je zabranu na 35 dana od dana kada je Karhi izdao upute, do 8. lipnja. Sud je u svojoj presudi naveo da su mu predočeni “uvjerljivi, jasni i nedvosmisleni dokazi” u vezi s “zatvaranjem, dugoročne veze između terorističke organizacije Hamas i medijske mreže Al Jazeera”, dodajući da Hamas “preko kanala ostvaruje svoje ciljeve”.
Sud je utvrdio da emisije Al Jazeere uključuju “jasno huškanje” i da kanal “opisuje u ‘stvarnom vremenu’ položaj snaga IDF-a”.
Izraelski kabinet jednoglasno je 5. svibnja izglasao odobrenje zakona Knesseta iz prethodnog mjeseca o zatvaranju dopisništva Al Jazeere u zemlji.
“Vlada na čijem sam čelu jednoglasno je odlučila: Huškački kanal Al Jazeera bit će zatvoren u Izraelu”, tvitao je tada premijer Benjamin Netanyahu, zahvalivši Karhiju.
Kneset je u travnju glasao sa 71 prema 10 za prijedlog zakona koji premijeru daje ovlasti da zatvori lokalne operacije antiizraelskog emitera.
Zakon navodi da ministar komunikacija može djelovati protiv stranog kanala koji šteti sigurnosti države, uz suglasnost premijera i odobrenje kabineta ili vlade. Premijer i kabinet mogu odobriti tu mjeru nakon što sigurnosni dužnosnici dokažu da kanal predstavlja stvarni sigurnosni rizik.
Mjere omogućuju vlastima da nalože pružateljima televizijskih usluga da prestanu emitirati program; zatvori svoje urede u Izraelu; zaplijeniti njegovu opremu; zatvoriti svoju web stranicu; i poništiti novinarske akreditacije za osoblje.
Inspektori Ministarstva komunikacija zaplijenili su opremu za televizijsko emitiranje Al Jazeere tijekom racije 9. svibnja u studiju postaje u Nazarethu.
Al Jazeera je osnovana uz financijsku potporu katarske kraljevske obitelji i desetljećima je služila kao glasnogovornik režima koji pruža azil vođama Hamasa, skupine koju su Sjedinjene Države, Kanada, Europska unija označile kao terorističku organizaciju , Izrael i druge nacije.
Mreža na arapskom jeziku ozloglašena je po svom antiizraelskom izvješćivanju, antisemitskoj retorici i poricanju holokausta, iako je njezino izdanje na engleskom nastojalo zapadnim gledateljima ponuditi prizvuk objektivnosti putem nekih međunarodnih voditelja visokog profila.
U veljači je IDF razotkrio palestinskog reportera koji radi za Al Jazeeru u Pojasu Gaze, Ismaila Abu Omara, kao terorističkog operativca Hamasa. To otkriće uslijedilo je nekoliko dana nakon što je IDF razotkrio zaposlenika Al Jazeere Mohameda Washaha kao časnika Hamasa, navodeći dokumente zaplijenjene u Pojasu Gaze.
U siječnju je IDF iznio dokaze da su dva novinara Al Jazeere ubijena u Gazi radili kao teroristički operativci te su rekli da su upravljali dronovima koji su izlagali vojnike opasnosti.