vijesti - informacije - vrijeme

Izraelci i Palestinci bore se s padom turizma nakon 9 mjeseci rata

Dok se turizam postupno vraća u Izrael, s nekim stranim zračnim prijevoznicima koji lete u zemlju i iz nje kao i obično, opća se situacija ne vraća u normalu, osobito ne za Palestince

Rat u Gazi koji je u tijeku i strahovi od nadolazeće izraelske vojne invazije na Rafah i dalje utječu na turizam u Izraelu i Palestini, a padu se ne nazire kraj.

Izraelski središnji zavod za statistiku izvijestio je o porastu turističkih ulazaka na 79 500 u ožujku 2024. sa 68 100 u veljači, iako je to znatno niže od 375 600 ulazaka u ožujku 2023. Od siječnja do ožujka 2024. ulasci posjetitelja iznosili su ukupno 206 700, što je veliki pad u odnosu na 966.200 turista u istom razdoblju 2023.

Nakon napada Hamasa 7. listopada, međunarodne zračne kompanije prekinule su letove za Izrael zbog sigurnosnih razloga. Otkako je počeo rat, broj turista u Izrael dramatično je pao, sa samo 180.000 u posljednjem kvartalu 2023. u odnosu na očekivanih 900.000.

Prema Državnom zavodu za statistiku, 415.300 Izraelaca putovalo je u inozemstvo u ožujku 2024., u odnosu na 343.800 u veljači, ali još uvijek ispod 746.300 koji su putovali u ožujku 2023.

Iako su neki strani zračni prijevoznici obnovili letove, turizam u Izraelu se postupno oporavlja, ali se nije vratio u normalu.

Palestinsko Ministarstvo turizma i antikviteta izvijestilo je da je broj posjetitelja na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu dosegao 2,5 milijuna od siječnja do početka listopada 2023.—oko 278 000 posjetitelja mjesečno; od tada su pali na manje od 1% ove brojke. Rat koji je u tijeku uzrokuje da palestinski gradovi gube oko 2,5 milijuna dolara dnevno, pri čemu 60% tih gubitaka utječe na Betlehem.

Konkretno u Betlehemu, 90 antikvarijata i 450 obrtnika pretrpjelo je značajne gubitke, što je dovelo do zatvaranja. Kriza je također duboko utjecala na gradske turističke vodiče, fotografe, lončarske radionice i ulične prodavače, ostavljajući većinu bez posla.

“Nekoć smo imali 35.000 zaposlenih u turističkoj industriji u Palestini, ali do sada radi manje od 3%”, rekao je Majed Ishaq, glavni direktor marketinga pri palestinskom Ministarstvu turizma i antikviteta.

“Imamo malo vjerskih turista, uglavnom kršćana, u gradovima Jerihon, Nazaret i Betlehem, ali većina njih dolazi preko Jordana jer mnogi letovi iz inozemstva ne lete za Tel Aviv”, dodao je.

Ishaq je također primijetio da je veliki izazov izostavljanje Svete zemlje iz kataloga međunarodnih turoperatora, budući da se sada smatra nesigurnom destinacijom za putovanja. U međuvremenu, susjedne zemlje poput Jordana, Egipta, pa čak i Sirije privlače više turista, koji se smatraju sigurnijima od Izraela i Palestine.

“Neki od naših turoperatora iz istočnog Jeruzalema mogu se slobodno kretati unutar Izraela i palestinskog teritorija, dok je drugima, uglavnom sa Zapadne obale, potrebna dozvola za rad u Izraelu”, objasnio je Ishaq. “Zbog rata, mnogi nisu uspjeli obnoviti svoje dozvole, što je gotovo nemoguće dobiti izraelsko odobrenje na vrijeme”, dodao je.

Za razliku od Izraela, koji ima koristi od domaćeg turizma, Palestincima je putovanje vrlo teško. Prolazak kroz izraelske kontrolne točke može potrajati satima, što putovanje između palestinskih teritorija i Izraela čini nepodnošljivim za jednodnevni posjet, rekao je Ishaq. Također je spomenuo da se palestinsko ministarstvo turizma bori s financijskim poteškoćama zbog ekonomske krize na Zapadnoj obali iu Gazi te gubitka prihoda od Palestinaca koji su prije radili u Izraelu.

Nasuprot tome, državne subvencije u Izraelu pomažu održati dijelove industrije na životu. “Naše ministarstvo financijski pomaže ugroženima u turističkoj krizi, isplaćuje 80 posto plaća za zaposlene u turističkim agencijama. Također pružamo marketinšku podršku,” rekao je za The Media Line Peleg Lewi, savjetnik za međunarodne poslove izraelskog ministra turizma.

Međutim, komplikacije i dalje postoje. “Posebno je komplicirana situacija za vodiče slobodnjake jer oni ne primaju plaću. Ministarstvo ih je pokušalo zaposliti u školama, ali to dosad nije bilo baš uspješno”, dodao je Lewi.

Lewi je istaknuo da domaći turizam, uključujući posjete vjerskih skupina i smještaj s popustom za one preseljene iz sjevernog Izraela, pomaže zemlji da izdrži krizu goru od COVID-a. Međutim, industrija je zabrinuta zbog moguće vojne eskalacije između Izraela i Hezbollaha na sjeveru.

“Unatoč ovoj krizi, ne predviđamo samo vjerski turizam nego i potporu međunarodnih aktivista i muslimana koji će potaknuti naše gospodarstvo”, ustvrdio je Ishaq.

S druge strane, Lewi je spekulirao da “iako ukupni strani turizam u Izraelu može ostati stabilan, putovanja Izraelaca u inozemstvo će se promijeniti. Mnogi će vjerojatno izabrati destinacije gdje se osjećaju sigurnije, a među njima vjerojatno neće biti zapadna Europa.”


odabrano.com radi od 20.02.2024