Čelnici Italije i Njemačke oštro su odbacili uvjete prekida vatre u Ukrajini koje je iznio Vladimir Putin na početku summita u Švicarskoj na kojem se raspravljalo o završetku rata.
Talijanski premijer Giorgio Meloni nazvao je plan ruskog predsjednika “propagandom” koji sugerira da se Ukrajina “treba povući iz Ukrajine”.
Njemački kancelar Olaf Scholz odbacio je prijedlog kao “diktatorski mir”.
Putin je u petak rekao da bi pristao na prekid vatre ako Ukrajina povuče trupe iz četiri regije koje je Rusija djelomično okupirala i tvrdi da ih je anektirala.
Andrij Jermak, šef kabineta ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, rekao je za BBC da “neće biti kompromisa po pitanju neovisnosti, suvereniteta i teritorijalnog integriteta”.
Putin je prijedloge objavio dan prije početka dvodnevnog Summita za mir u Ukrajini, tijekom kojeg će se raspravljati o osnovnim načelima za okončanje rata.
Događaju prisustvuje više od 90 zemalja i svjetskih institucija. Riječ je o najvećem takvom okupljanju od početka invazije na Ukrajinu.
Ali Rusija nije pozvana, a Kina – ključni saveznik Kremlja – ne sudjeluje, što dovodi do očekivanja da u ovoj fazi neće biti značajnog napretka.
Komentirajući Putinov prijedlog, Meloni je rekla: “Ne mislim da je pregovarački prijedlog da se od Ukrajine traži da se povuče iz Ukrajine pretjerano učinkovit”.
- Putin je predstavio uvjete za prekid vatre u Ukrajini
- G7: Ukrajina dobiva 50 milijardi dolara od ruske zamrznute imovine, Moskva kaže: “Odgovor će boljeti”
- Mogu li zapadno oružje i ciljanje u Rusiji pomoći Ukrajini da preokrene tok rata?
Britanski premijer Rishi Sunak optužio je ruskog predsjednika da “ispreda lažnu priču da je spreman pregovarati”.
Dodao je da su zemlje koje Rusiji pomažu oružjem “na krivoj strani povijesti”.
Ukrajina ovaj skup već predstavlja kao uspjeh, ističući njegov globalni aspekt i brojnost zemalja sudionica.
Zelenski je rekao da Ukrajina želi “dati priliku diplomaciji” i pokazati da “zajednički napori” mogu zaustaviti ratove.
“Vjerujem da ćemo na ovom summitu svjedočiti povijesti.” Da se što prije uspostavi pravedan mir”, poručio je.
Njegov suradnik Yermak – utjecajna politička figura u Ukrajini – nije pridavao veliku važnost nedolasku Kine, ali je rekao da bi Rusiji mogao biti predstavljen zajednički plan za mirovne pregovore kada bude spreman.
“Mislimo da se to može dogoditi na drugom summitu, na razini vodstva”, rekao je.
Putin je već odbacio svaki mirovni proces pod ukrajinskim uvjetima. Ruski predsjednik želi da se Ukrajina povuče iz četiri ukrajinske regije koje je Rusija samo djelomično okupirala i za koje tvrdi da ih je anektirala 2022. godine. Ukrajina i Zapad odbacili su tada referendum kao lažan.
Ukrajina je odbacila Putinove uvjete prekida vatre kao “uvredljive za zdrav razum”.