vijesti - informacije - vrijeme

Hrvatska na otvorenom

Spoj kristalno čistih voda i planina znači beskrajne mogućnosti za aktivne putnike. Obala i njezini bezbrojni otoci poznati su među ljubiteljima čamaca, au unutrašnjosti razgranatom mrežom staza možete doći do jezera okruženih šumama, zelenim dolinama i spektakularnim uzvisinama terena.

Plivanje

Ako planirate raditi samo jednu aktivnost u Hrvatskoj, ovo je najsigurnija oklada. Kristalno čisto hrvatsko more neodoljivo je kada je vrijeme vruće, a prema podacima Europske agencije za okoliš, 98% kupališta u zemlji ima vodu izvrsne kvalitete. Ljeti temperatura može prijeći 25°C, a od lipnja do listopada iznad 20°C.

I na obali i na otocima lako je pronaći dobra mjesta za kupanje. Plaže imaju sve vrste tekstura: pijesak, šljunak i kamenje. Neki od najboljih, poput Stinive u Visu ili Dubovice u Hvaru , prekriveni su glatkim bijelim kamenjem. Hrvati više vole šljunčane plaže, pogotovo zato što mnoge pješčane imaju vrlo plitko more. To se događa u Loparu, na Rabu, a nešto manje u onima na istočnom dijelu Visa iu mjestima poput Prapratnog na poluotoku Pelješcu.

Jadran ljeti više liči na baru nego na more, ali čim zapuhne jak zimski vjetar zvan boreas (ili bura), more se digne i stvara valove. U visokoj sezoni uvjeti na moru obično su sigurni, a glavna opasnost su ježevi među stijenama; Mnogi Hrvati za kupanje nose zatvorene gumene sandale.

Daleko od mora, najpopularnija kupališta su jezera u Nacionalnom parku Krka , zagrebačko jezero Jarun i dunavski otok Ada kod Vukovara.

Planinarenje

Izlet u Hrvatskoj može biti aktivnost jednostavna poput šetnje šetnicama i uređenim stazama Plitvičkih jezera ili komplicirana poput uspona na vrh Paklenice. Lokalni turistički uredi i nacionalni parkovi mogu preporučiti izlete koji odgovaraju raspoloživom vremenu i mogućnostima svake osobe. Mnogi objavljuju vlastite besplatne planinske karte ili prodaju detaljne karte izoliranijih područja. Ako želite ići na kompletnu ekspediciju, najbolje je kontaktirati Hrvatski planinarski savez (Hrvatski planinarski savez; 01-48 23 624 ; www.hps.hr ; Kozarčeva 22, Zagreb; 8.00-16.00 pon-pet) nudi informacije i pristup mreži planinskih domova ili se pridružite vođenom izletu u organizaciji jedne od brojnih agencija specijaliziranih za pustolovni turizam.

Proljeće, rano ljeto i jesen najbolje su vrijeme za izlete. Obalne krške planine u srpnju i kolovozu žare, gotovo da nema hlada i vode, a zelenije staze Plitvica i Krke pune su ljudi. Tijekom ovih mjeseci bolje je pokušati otići u Nacionalni park Risnjak ili otići u unutrašnjost.

Park prirode Žumberak Samoborsko gorje , u blizini Samobora, poziva vas na najbolje izlete kroz unutrašnjost Hrvatske, među šume, špilje, klance, slapove i devet planinarskih domova. Park prirode Medvednica, sjeverno od Zagreba, također je dobro mjesto za šetnju.

U Istri postoje staze oko Buzeta i Poreča, kao i dobro označena kružna staza od 11,5 km koja kreće iz Gračišća. Na Kvarneru možete ići na izlete u udaljena područja, kako u Parku prirode Učka tako iu Nacionalnom parku Risnjak. Staza Risnjak Leska lagana je ruta duga 4,2 km kroz šumu u kojoj se ponekad mogu vidjeti životinje. Otoci Cres, Lošinj i Rab također su ispresijecani dobrim stazama.

U Dalmaciji ima mnogo izbora, ali najočitiji izbor su nacionalni parkovi Plitvice , Krka i Paklenica, kao i Park prirode Biokovo. U prva dva postoji mnogo lakih ruta uz jezera. Paklenica i Biokovo su planinska područja s kojih se pruža prekrasan pogled na obalu i otoke. Pješačenje je također moguće na otocima Braču, Hvaru , Visu , Lastovu i Mljetu, kao iu planinama Omiš i Orebić.

Biciklizam

Biciklističke rute sve su popularnije, bilo da se voze samostalno ili u organiziranim grupama. Iznajmljivanje bicikla je vrlo jednostavno i ima mnogo tihih cesta za vožnju, posebno na otocima. Jadransku magistralu je najbolje izbjegavati jer nema biciklističkih staza, malo je mjesta za pretjecati i puno automobila prolazi. Srećom, možete se spasiti trajektom uz nadoplatu (na katamaranu ne možete unijeti bicikl).

Ožujak, travanj, rujan i listopad najbolji su mjeseci za vožnju biciklom, s blagim i prilično suhim vremenom. Od lipnja do kolovoza ima više prometa i vrlo je vruće.

U Slavoniji postoji nekoliko dugih ruta: 80 km duga Panonska ruta mira, između Osijeka i Sombora, u Srbiji i 138 km dunavska ruta, koja prolazi uz mađarsko-srpsku granicu.

Najbolja ruta od svih je Parenzana, koja prati staru željezničku prugu od talijanskog grada Trsta do Poreča u Istri (hrvatski dio je 78 km). I u Istri postoje biciklističke staze oko Buzeta, Pazina, Poreča i Rovinja te lakša ruta od 60 km duž obale od Pule do Medulina.

Kvarner je još jedno dobro biciklističko odredište, s 19 ruta oko Opatije, Parka prirode Učka i otoka Cresa, Lošinja, Krka i Raba, detaljno opisanih u brošuri Kvarner by Bicycle , dostupnoj u lokalnim turističkim uredima.

U Dalmaciji postoje biciklističke staze na otocima Mljetu i Lastovu. Central Dalmatia Bike brošura opisuje šest ruta duž Makarske rivijere, od najlakše 15 km oko Makarske do vrlo teške 61 km do vrha Biokova, na nadmorskoj visini od 1749 m. Planina Biokovo idealna je i za brdske bicikliste, kao i otoci Korčula i Brač, gdje staze vode do najviše točke otoka, Vidove gore (778 m).

Za bicikliste postoje korisne web stranice kao što su www.pedala.hr (na hrvatskom) i www.istria-bike.com .

Ronjenje

Ono što najviše iznenađuje u Jadranu je bistrina njegovih voda. Isplati se ronjenje duž većeg dijela obale, iako postoji nekoliko posebno dobrih mjesta, poput Crvenog otoka u blizini Rovinja.

Burna povijest ovog područja ostavila je zanimljive podvodne uspomene, od drevnih potopljenih brodova do srušenog zrakoplova iz Drugog svjetskog rata. Potonji je uz obalu Visa, gdje također ima amfora i olupina za istraživanje, iako su najzanimljivija mjesta na dubinama koje zahtijevaju iskustvo tehničkog ronjenja.

Ostale poznate olupine uključuju Taranto , talijanski trgovački brod iz 1899. potopljen u mini iz Drugog svjetskog rata u blizini obale Dubrovnika ; rimski brod iz 17.st III i njemačka torpiljarka iz Drugog svjetskog rata potopljena kod otoka Mljeta; Rosa , na obali Raba; Peltastis , grčki brod smješten 60 m dubine od obale Krka; i Baron Gautsch , putnički parobrod potopljen u mini kod Rovinja tijekom I. svjetskog rata.

Tu su i bezbrojni grebeni, platforme i špilje za istraživanje. Od morske faune tu su škarpine, ugori, puževi, golobradi, hobotnice, jastozi, neobična golema dagnja, crveni koralji, crvene gorgonije i spužve svih boja.

Ronilačkih centara ima po cijeloj obali; najpopularniji su Poreč, Rovinj, Pula i otočje Brijuni, u Istri; otoci Krk, Cres, Lošinj i Rab, na području Kvarnera; dalmatinski otoci Dugi Otok, Brač, Hvar, Vis i Mljet; i Dubrovnik. Za više informacija preporučamo web stranicu Hrvatskog ronilačkog saveza ( www.diving-hrs.hr ).

Zaključak

Ima li išta ugodnije od cjelodnevne plovidbe između otočića i skrivenih plaža i traženja lijepog mjesta za noćenje?

Hrvatska nudi mnogo mogućnosti po povoljnim cijenama za jednodnevna ili višednevna putovanja. Agencije poput Sail Croatia organiziraju čak i krstarenja s ruksakom.

Ako radije idete sami, vrlo je jednostavno unajmiti brod, sa ili bez kapetana. Preporuka je kontaktirati Adriatic Croatia International Club ( www.aci-marinas.com ) koji vodi 22 marine i sljedeće agencije:

Cosmos Yachting ( www.cosmosyachting.com )

Nautika Centar Nava ( 021-407 700 ; www.navaboats.com ; Uvala baluni 1)

Sunsail ( www.sunsail.com ; ACI Marina Dubrovnik, Na skali bb, Mokošica; 8:00-16:00 pon-pet, 9:00-19:00 sub & ned )

Ultra Sailing ( 021-398 578 ; www.ultra-sailing.hr ; ACI Marina Split, Uvala Baluni 6a; 8.00-16.00 pon-sub )

Yacht Rent ( 098 726 065 ; www.yacht-rent.com ; Braće Stipčić 41, Rijeka)

Najam jahti Hrvatska ( www.croatiacharter.com )

Kajak

Vrlo je popularan kajak, kako morem tako i rijekom. Mogu se iznajmiti u raznim dijelovima zemlje, a postoje i specijalizirane agencije koje nude kako polaske od nekoliko sati tako i višednevne ekspedicije po otocima.

Njegova praksa vrlo je raširena u Dubrovniku, gdje možete vidjeti puno kajaka koji izlaze na vođene izlete (izleti uz zalazak sunca vrlo su uspješni). Dobre agencije također postoje u Splitu, na rtu Kamenjak, u Rovinju, Poreču te na otocima Korčula, Vis, Hvar i Rab.

U unutrašnjosti možete veslati na Dunavu u Vukovaru ili na jezeru Jarun u Zagrebu.

Adrenalinske aktivnosti

Najodvažniji putnici pronaći će mogućnosti za zadovoljenje svojih adrenalinskih potreba diljem zemlje.

Polazeći s mirne strane, dubrovačka se žičara penje na 405 m i pruža neprocjenjiv pogled na poznati grad opasan zidinama. Još jedna aktivnost prikladna za cijelu obitelj je novi niz ziplinea u Zlatnoj Gredi, u Parku prirode Kopački rit. Slično, ali još strašnije, osam je ziplinea koji prolaze kroz kanjon Cetine kod Omiša; najviša je 150 m, a najduža 700 m. Postoji i zip line koji prolazi preko Pazinske ponore u Istri, 100 m iznad tla.

Paragliding Kvarner, u Crikvenici kod Rijeke nudi tandem letove koji uzlijeću 770 m od Jadrana. U Istri možete letjeti paragliderom u tandemu iz Motovuna, dok u Slavoniji Parafreek ( www.parafreek.hr ) nudi letove u blizini Japetića (879 m), najvišeg vrha Žumberačkog Samoborskog gorja.

Na otoku Krku Cable Krk Wakeboard Center nudi skijanje na vodi i wakeboarding . Ako se želite okušati u padobranstvu, obratite se Hrvatskom zrakoplovnom savezu ( www.caf.hr ). Još jedno dobro mjesto za poziv je udruga za ekstremne sportove Cro Challenge ( www.crochallenge.com ).

Obično je lakše sve aktivnosti obavljati sa specijaliziranim agencijama. Evo nekih:

Alter Natura Sa sjedištem u Visu, specijalizirani su za paragliding, speleologiju, kajak i spuštanje.

CroActive & Adventure Vožnja kajakom, rafting , planinarenje, penjanje po stijenama, biciklizam, kanjoning, jedrenje, zip line i stojeće veslanje na dasci iz Splita.

Huck Finn ( www.huckfinncroatia.com ) Specijalizirani su za adrenalinske krugove po Hrvatskoj: kajak po rijekama i moru, rafting , kanu, biciklizam, planinarenje i jedrenje.

Hvar Adventure Jedrenje, vožnja kajakom, biciklizam, penjanje, planinarenje, skok s padobranom, off-road safari i trening triatlona.

Outdoor ( www.outdoor.hr ) Avanturistički i team building izleti.

Trogirski portal ( 021-885 016 ; www.portal-trogir.com ; Bana Berislavića 3, Trogir; 8.00-20.00 svibanj-ruj , 9.00-1.00 pon-pet lis-ožu, 9.00-16.00 pon-sub tra) Quad Bike Safaris , rafting , ronjenje i kanjoning.

Red Adventures U Splitu, kajaking, penjanje, pješačenje i biciklistički izleti.

Penjanje

Najbolja penjačka destinacija u zemlji je Nacionalni park Paklenica, s itinerarima različitih stupnjeva težine koji uključuju 72 sportska smjera i 250 dužih smjerova. Postoji spasilačka služba. Na planini Marjan, u srcu Splita , također postoje penjališta.

Uz obalu postoji nekoliko lokaliteta u blizini Baške na otoku Krku. Najbolja penjačka mjesta u Istri nalaze se u starom venecijanskom kamenolomu, u blizini Rovinja, s postavljenih 80 smjerova. Slobodno penjanje možete trenirati i u blizini Buzeta i Pazina.

Penjalište je i na plešivičkom dijelu Žumberačko-Samoborskog gorja, zapadno od Zagreba.

Najbolji mjeseci za penjanje su ožujak, travanj i svibanj, kada ljetne vrućine još nisu počele. Vjetar se obično pojačava u jesen i zimi.

Najlakši način da počnete s penjanjem je raspitati se u lokalnim turističkim uredima ili kontaktirati lokalne agencije specijalizirane za pustolovni turizam. Hrvatski planinarski savez nudi informacije na svojim web stranicama (na hrvatskom).

‘Rafting’

Najbolja destinacija za rafting je rijeka Cetina koja teče kroz duboki klanac i završava u Jadranu, u Omišu. Vrlo je lako pridružiti se grupi u tom gradu, jer ima puno operatera duž rijeke. Ostale specijalizirane avanturističke agencije u Splitu i Makarskoj organiziraju transfere i ekspedicije s rafting tvrtkama u tom području.

Rafting je moguć od travnja do listopada; U travnju i nakon obilnih kiša protok je brži. Ljeti je mirniji, bolji za one koji ga prvi put prakticiraju.

Promatranje prirode

Najbolje mjesto u Hrvatskoj za promatranje prirode je Park prirode Kopački rit u Slavoniji, važno močvarno područje u poplavnom području Dunava i Drave. Ondje je viđeno gotovo 300 vrsta ptica, uključujući orlove krstaše, europske orlove, crne rode, velikog gnjurka, grimizne čaplje, žličarke, divlje guske i djetliće. Tu su i 44 vrste riba i 21 vrsta komaraca (obavezno ponijeti repelent). Uz malo sreće moći ćete vidjeti i neke sisavce: jelene, divlje svinje, dabrove, kune i lisice. Najbolje vrijeme za vidjeti ptice je tijekom proljetne (ožujak-svibanj) i jesenske (rujan-studeni) migracije.

Kvarner je bogat i životinjama. Bjeloglavi sup se gnijezdi na otocima Cresu, Krku i Prviću, au Lošinju postoje centri posvećeni očuvanju morskih kornjača i dupina. Nacionalni park Risnjak dobio je ime po risu koji živi u prašumama uz mrke medvjede, vukove, divokoze i divlje svinje. Uočiti ove životinje je vrlo teško, ali možda ćete na hranilištima koja se nalaze na padinama moći vidjeti ponekog jelena, a ono što ćete sigurno moći vidjeti je neka od vrsta leptira. U Parku prirode Učka žive i smeđi medvjedi, divlje svinje, srne i suri orlovi.

Unatoč hordama ljetnih posjetitelja, u Nacionalnom parku Plitvička jezera kriju se medvjedi, vukovi, jeleni i divlje svinje, ali i zečevi, lisice i jazavci. Ako možete skrenuti pogled sa slapova, možete vidjeti jastrebove, sove, kukavice, vodomare, divlje patke, čaplje, crne rode i bradate.

U Dalmaciji Nacionalni park Paklenica dom je raznih ptica grabljivica, dok Nacionalni park Krka dom je orlova i ptica selica.


odabrano.com radi od 20.02.2024