vijesti - informacije - vrijeme

Koja je cijena francuskog rafala za Srbiju?

Prva europska država izvan NATO saveza i deveta u svijetu koja ima francuske borbene zrakoplove Rafale. Bit će to Srbija kada se realizira ugovor potpisan tijekom nedavnog posjeta francuskog predsjednika Emmanuela Macrona Beogradu.

Tako će Srbija po prvi put imati višenamjenski zrakoplov sposoban za različite zadatke, od borbe u zraku, gađanja ciljeva na kopnu, do izviđanja i elektroničkog ratovanja.

Ova službeno vojno neutralna zemlja nakon višegodišnjih pregovora od jedne od zemalja NATO-a kupuje najmodernije borbene zrakoplove zapadne proizvodnje.

“Rafale će zamijeniti sve što sada imamo što se tiče zrakoplova. Potreban nam je jer Srbija kao vojno neutralna zemlja ne može svoje sigurnosne zadatke prenijeti na treće zemlje”, kaže vojni analitičar Aleksandar Radić u intervjuu za Radio Slobodna Europa ( RSE).

Kako je Srbija financijski i obrambeno prošla u nabavi Rafalea komplicirano je pitanje, koje će tako ostati dok se ne saznaju detalji kompletnog aranžmana, smatra Radić.

“Tek kada budemo znali kakvo joj oružje Srbija kupuje, moći ćemo reći hoće li ono biti korišteno samo za izlaganje na aeromitingima ili kao borbeni sustav za odvraćanje potencijalnog napadača”, rekao je Radić.

Što se do sada zna o akviziciji

Srbija je od francuskog proizvođača Dassault Aviation naručila 12 novih borbenih zrakoplova Rafale za 2,7 milijardi eura, objavljeno je 29. kolovoza 2024. godine na potpisivanju ugovora u Beogradu.

Florent Marciacq, stručnjak za Balkan i istraživač Francuskog instituta za međunarodne odnose (Institut français des relations internationales) IFRI iz Pariza, smatra da se još ne može govoriti o tome je li ih Srbija jeftino nabavila.

“Trenutno nema dovoljno poznatih elemenata za usporedbu”, rekao je Marsiak za RSE.

Prema zrakoplovnoj web stranici Aerotime, Rafale je među pet najskupljih borbenih zrakoplova na svijetu.

Londonski portal za poslovanje u obrambenom sektoru Shephard Media pisao je 2023. da osnovna verzija Rafalea košta oko 125 milijuna dolara (112 milijuna eura).

Devet država koje imaju ili nabavljaju Rafale

Nabavna cijena može značajno varirati ovisno o vrsti bilateralnog aranžmana, modelu i željenim specifikacijama, bilo da uključuje obuku pilota, održavanje, rezervne dijelove, simulator letenja.

Nakon kupnje slijede operativni troškovi za angažiranje borbenih zrakoplova, kao što su gorivo, obuka pilota i zemaljskih timova te redovita vježba. One su općenito izražene po satu leta i variraju ovisno o vrsti zrakoplova, potrošnji goriva i prirodi zrakoplovnih misija koje se izvode. Sofisticirani zrakoplovi imaju veće operativne troškove.

Prema raznim stranicama koje pišu o borbenom zrakoplovstvu, sat leta na Rafalu stoji od 16.000 eura pa naviše. Okosnica srpskog ratnog zrakoplovstva, MiG-29, po tom parametru košta oko 5000 eura.

Riječ je o sovjetskim aparatima iz osamdesetih godina prošlog stoljeća, a Srbija kupuje nove Rafale koji tek trebaju biti proizvedeni. Osim toga, cijenu leta različiti korisnici obračunavaju različito, odnosno ovisi o tome koje stavke svrstavaju u tu kategoriju.

Uvođenjem novih zrakoplova u sastav Vojske Srbije dolaze i troškovi koji uključuju redovno održavanje, popravke i rezervne dijelove, koji su također skuplji za moderne zrakoplove.

Ratno zrakoplovstvo Srbije ima eskadrilu od 14 zrakoplova MiG-29 u moderniziranoj varijanti SM, kao i veći broj domaćih lovaca-bombardera Orao J-22 i borbenih zrakoplova Super Galeb-G4.

Zašto su ugovori tajni

Jedna od komponenti ugovora o nabavi vojne opreme često je i tajnost, odnosno da se tvrtka prodavač i država kupac obvezuju da neće otkrivati ​​sve detalje.

“Rafale je izvrsna i skupa platforma i sad vidimo koliko košta. Najavljena cijena je po jedinici koju uzmemo, dakle nije gladak avion nego dogovoreni paket. Rezervni dijelovi, podrška u održavanju i obuka pilota. Sve to je uključeno u cijenu i sve je plaćeno u milijunskim iznosima”, kaže Radić.

Prema riječima sugovornika RSE, jedno od glavnih pitanja u vezi s cijenom i razinom sposobnosti nove eskadrile borbenih aviona je kupuje li Srbija uz njih i najnovije rakete Meteor. Europski proizvođač MBDA opisuje ih kao ključnu prednost u nabavi Rafalea u odnosu na konkurenciju.

Navodi da je Meteor jedna od najmodernijih raketa na svijetu te da radi s BVR tehnologijom (beyond visual range) ‘ispali i zaboravi’. U specifikacijama proizvođač ne navodi svoj raspon.

Prema podacima švedske tvrtke SAAB, proizvođača borbenih zrakoplova Gripen koji koriste Meteor, ova raketa ima operativni domet veći od 100 kilometara. Također se navodi da ga koriste europski Eurofighter Typhoon i američki Lockheed Martin F-35 Lightning II.

Meteor ili MICA projektili

Druga najbolja raketa iz arsenala MBDA je MICA, koja također spada u “ispali i zaboravi” naoružanje. Izvorno je razvijen devedesetih godina za francuski Mirage 2000 i Rafale.

U osnovnoj verziji projektil zrak-zrak MICA ima domet od 60 kilometara, navodi se na stranici Deagel koja se bavi pitanjima vojne opreme i zrakoplovstva.

Dva zemaljska MICA VL sustava zemlja-zrak bila su uključena u osiguranje Olimpijskih igara u Parizu prošlog ljeta, objavila je MBDA u kolovozu.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je 13. rujna na upit RSE-a da su u tijeku završni pregovori s Francuskom oko nabave naoružanja za ugovoreni Rafale.

“Kako mi se čini, najveća će muka biti za Meteore. Ali i rakete MICA su izuzetne, da ne pričam o svemu ostalom. U svakom slučaju, imaćemo jako dobar paket”, naveo je Vučić.

Dodao je da je uz avione Srbija već kupila rezervne dijelove, kompletnu logistiku, “od jakni, rukavica, do svega ostalog za srpske vojne pilote”.

Vučić je 20. rujna precizirao da je Srbija naručila najmoderniji Rafale u verziji 4.1.

‘Logistički razlozi’

Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je da paket ugovoren s Dassaultom uključuje rezervne dijelove i “centar za obuku”.

Premijer Srbije izjavio je 23. rujna da kupnja borbenih zrakoplova od Rusije i Kine nije razmatrana prvenstveno iz logističkih razloga.

“Budući da je Srbija okružena zemljama koje su u NATO savezu, gotovo je nemoguće isporučiti ovu vrstu naoružanja. Pogotovo kada je riječ o avionima”, rekao je Vučević koji je tijekom pregovora za kupnju Rafalea bio u poziciji ministra obrane.

Dodao je da se prije nekoliko godina razgovaralo o nabavi borbenih zrakoplova, britansko-njemačko-francusko-talijansko-španjolskih Eurofighter Typhoon, ali se od toga kasnije odustalo.

Dodao je da nabava američkih borbenih zrakoplova nije razmatrana.

“Sjedinjene Američke Države trenutno ne vide našu vojsku kao mogućeg partnera za nabavku zrakoplovstva”, rekao je Vučević.

Rafale trenutno koriste tri zemlje u Europi, Grčka, Hrvatska i Francuska koja proizvodi borbeni avion. Srbija je jedina europska zemlja izvan NATO saveza koja ga nabavlja.

O tome su izravno pregovarali predsjednici dviju država Emmanuel Macron i Aleksandar Vučić. Natječaja nije bilo, već je direktno odlukom državnog vrha izabran moderan francuski proizvod.

Ministarstvo obrane Srbije (MORH) nije odgovorilo na pitanja RSE-a o kupovini Rafalea, o cijeni i o tome je li potpisani ugovor uključuje i nabavu naoružanja.

Gro tehniku ​​koja nije kineske ili ruske proizvodnje Srbija je kupila od Francuske; Protuzračni raketni sustavi Mistral 3, radar GM-400 Tales, francusko-njemačko-španjolski helikopteri Airbus H-145M i par transportnih zrakoplova Airbus C-295. Te su nabavke obavljene u sklopu programa modernizacije Vojske Srbije od 2016. do danas.

Devete zemlje svijeta u “Rafal klubu”

Prvi Rafale bit će isporučen Srbiji 2028. godine, a ostali za manje od dvije godine nakon toga, rekao je izvršni direktor Dassault Aviationa Eric Trappier nakon potpisivanja ugovora za agenciju Bloomberg.

Hrvatska Vlada objavila je u studenom 2021. da je donijela zaključak o strateškom partnerstvu s Francuskom, uključujući kupnju 12 rabljenih Rafala u verziji F3R za 999 milijuna eura, uz porez na dodanu vrijednost od ukupno 1,155 milijardi eura. Prvih šest Rafala stiglo je u Hrvatsku u travnju 2024., dok je dolazak ostalih najavljen za iduću godinu.

Osim dvije susjedne balkanske zemlje, Rafale u svojoj avijaciji imaju Grčka, Egipat, Ujedinjeni Arapski Emirati, Katar, Indija, Indonezija i, naravno, Francuska.

Od 1962. godine i vremena bivše Jugoslavije, kao republika u tadašnjoj federaciji, Srbija se oslanjala na sovjetske lovce MiG-21, koji su nakon 58 godina službe umirovljeni 2021. godine.

Najbolje što ratno zrakoplovstvo Srbije trenutno ima je eskadrila od 14 aviona MiG-29 proizvedenih 80-ih godina prošlog stoljeća, kojima rok trajanja ističe početkom sljedećeg desetljeća.

“Nabavkom Rafalea završava era ruskih borbenih aviona u Srbiji”, kaže Aleksandar Radić.

Srbija koristi ruske zrakoplove za čuvanje svog neba (air policing), odnosno zaštitu u slučaju povrede zračnog prostora, sumnjivih zračnih aktivnosti ili drugih vrsta nesigurnog zračnog prometa koji nije u skladu s međunarodnim normama.

Na beogradskoj zračnoj luci stalno dežura par lovaca MiG-29, pukovnik-pilot Milenko Pavlović, što je standardna procedura u zemljama koje samostalno osiguravaju svoj zračni prostor.

Kako bi civilno zrakoplovstvo bilo sigurno, međunarodni propisi zahtijevaju da država u kojoj djeluje osigura zaštitu svog neba. Prema Zakonu o zračnom prometu Srbije, zaštita zračnog prostora povjerena je ministarstvu nadležnom za poslove obrane.

izvor: Radio Slobodna Evropa


odabrano.com radi od 20.02.2024