Tim Ujedinjenih naroda pronašao je “jasne i uvjerljive” informacije da su taoci u Gazi bili seksualno zlostavljani i da postoje “razumni razlozi” za vjerovanje da je seksualno nasilje u tijeku.
Pramila Patten, posebna izaslanica UN-a za seksualno nasilje u sukobima, rekla je da je tim pronašao “razumne razloge za vjerovanje da se seksualno nasilje povezano sa sukobom, uključujući silovanje i grupno silovanje dogodilo” tijekom terorističkog napada Hamasa 7. listopada u Izraelu. To je bio najkonačniji UN-ov nalaz o optužbama za seksualno zlostavljanje nakon napada.
Tim UN-a, koji je vodio Patten, posjetio je Izrael između 29. siječnja i 14. veljače u misiji “koja je imala za cilj prikupljanje, analizu i provjeru informacija o seksualnom nasilju povezanom sa sukobom” tijekom 7. listopada i nakon njega, prema 24. izvješće o stranici.
Tim je također otišao u Ramallah na okupiranoj Zapadnoj obali gdje je primio navode o “okrutnom, neljudskom i ponižavajućem postupanju… uključujući povećanu upotrebu raznih oblika seksualnog nasilja, naime invazivne pretrage tijela; prijetnje silovanjem; i produljena prisilna golotinja” Palestincima u pritvoru, piše u izvješću UN-a.
Patten je u ponedjeljak naglasio da misija “nije bila namjera niti ovlaštena da bude istraživačka po prirodi”, dodajući da je tim imao 33 sastanka s izraelskim institucijama dok je bio u Izraelu, intervjuirao 34 osobe, uključujući preživjele i svjedoke napada 7. listopada, i pušten taoce, kao i pregledano 50 sati snimke napada.
Misija se nije uspjela sastati ni s jednom žrtvom seksualnog nasilja 7. listopada “unatoč našim naporima”, rekao je Patten. “Još prvog dana sam pozvao preživjele da se jave. Ali dobili smo informaciju da nekolicina njih prima vrlo specijalizirani traumatski tretman i da nisu bili spremni istupiti”, rekla je.
Hamas je prethodno zanijekao da su njegovi militanti počinili silovanje tijekom napada 7. listopada.
“Snažno odbacujemo i osuđujemo koordinaciju nekih zapadnih medija s cionističkim obmanjujućim kampanjama koje promoviraju neutemeljene laži i tvrdnje usmjerene na demoniziranje palestinskog otpora, od kojih je posljednja tvrdnja da su pripadnici otpora počinili ‘seksualno nasilje’ tijekom bitke za Poplava Al-Aqse 7. listopada,” rekao je politički ured Hamasa u izjavi na Telegramu u prosincu.
Nalazi u Izraelu i na Zapadnoj obali
U izvješću se navodi da je tim misije otkrio da je na različitim lokacijama u Izraelu “izvučeno nekoliko potpuno golih ili djelomično golih tijela od struka prema dolje – uglavnom žena – sa zavezanim rukama i upucanim više puta, često u glavu.”
Iako posredno, navodi se u izvješću, “takav obrazac svlačenja i vezivanja žrtava može biti pokazatelj nekih oblika seksualnog nasilja.”
Patten je rekao da su teška kršenja, od kojih je većina uključivala silovanje, identificirana na najmanje tri lokacije, “naime na mjestu glazbenog festivala Nova i njegovoj okolici, na cesti 232 i kibucu Re’im.”
Misija je, međutim, imala izazove u “prikupljanju i provjeri incidenata seksualnog nasilja”, primijetio je Patten.
Istaknula je “ograničen stručno prikupljen forenzički materijal” i “netočnu i nepouzdanu forenzičku interpretaciju nekih neprofesionalaca” na mjestima zločina.
Istraživanje tima UN-a također je bilo ograničeno “krajnje ograničenom dostupnošću žrtava, preživjelih i svjedoka seksualnog nasilja djelomično zbog internog raseljavanja pogođenih zajednica, nedostatka javnog povjerenja u nacionalne i međunarodne institucije, uključujući UN,” rekla je.
Misija je također utvrdila da su neki navodni incidenti o kojima se naširoko izvještavalo “neutemeljeni”, rekla je. Među njima je i neprovjerena tvrdnja o jezivom napadu na trudnicu i njezin fetus. Službenik iz izraelske organizacije za potragu i spašavanje rekao je za CNN u listopadu da su pronašli trudnu ženu upucanu s leđa i izbodenu u trbuh.
U izvješću se također navodi da tim nije mogao provjeriti prijavljeni slučaj silovanja u vojnoj bazi Nahal Oz i genitalnog sakaćenja. “Što se tiče potonjeg slučaja, iako je forenzička analiza pregledala ozljede intimnih dijelova tijela, nije se mogao identificirati nikakav vidljivi obrazac, bilo protiv žena ili muškaraca vojnika. Međutim, sedam žena vojnika je oteto iz ove baze u Gazu”, piše u izvješću.
Dok su bili na Zapadnoj obali, misija je rekla da im je rečeno o “okrutnom, neljudskom i ponižavajućem tretmanu” s kojim su se palestinske žene i muškarci suočavali dok su bili u pritvoru.
Misiji je rečeno da su se palestinski zatočenici suočavali s različitim oblicima seksualnog nasilja, od “neželjenog dodirivanja intimnih područja i prisilnog otkrivanja žena koje nose hidžab; premlaćivanja, uključujući i genitalna područja; prijetnje silovanjem nad ženama i prijetnje silovanjem nad ženskim članovima obitelji (supruge, sestre, kćeri) u slučaju muškaraca.”
U izvješću se navodi da je također izražena zabrinutost zbog kruženja slika žena zatočenica i “lišavanja žena proizvoda za menstruaciju”.
Izvor CNN