Čini se da se dogovor o primirju u Pojasu Gaze ne približava, unatoč nastavku pregovora i željama međunarodne diplomacije. Šef političkog biroa Hamasa, Ismail Haniyeh, rekao je da islamistički pokret pokazuje “fleksibilnost u pregovorima”, ali da je i dalje spreman “nastaviti se boriti”. S tim u vezi, šef političkih i međunarodnih odnosa Hamasa, Basem Naim, izjavio je za panarapsku televiziju “Al Jazeera” u katarskom vlasništvu da postoje neke fiksne točke oko kojih palestinska skupina nije voljna pristati na kompromis: “A konačnog i potpunog prekida vatre, a ne samo humanitarne pauze, potpunog povlačenja izraelskih snaga iz Gaze i slobode kretanja za Palestince unutar Pojasa.” Ova zadnja točka odnosi se na povratak raseljenih u sjeverni dio palestinske eksklave. S druge strane, dužnosnik je izjavio da u pogledu razmjene izraelskih talaca i palestinskih zarobljenika i planova za obnovu Gaze “postoji određena margina fleksibilnosti” od strane pokreta.
Izjave čelnika Hamasa umanjuju optimizam koji posljednjih dana pokazuje ne samo američka administracija, koju su jučerašnje izjave premijera Izraela već ohladile. Benjamin Netanyahu, ali i Egipta, još jedne ključne zemlje u pregovorima za prekid vatre i oslobađanje izraelskih talaca u Pojasu Gaze. Egipatski predsjednik Abdel Fattah al Sisi izrazio je nadu da se “u sljedećih nekoliko dana” može postići dogovor kako bi se “stvarno olakšalo stanovništvo Gaze”. Međutim, visoki dužnosnik Hamasa kojeg je citirala “Al Jazeera” rekao je da pokret još nije dobio službeni prijedlog. Sa svoje strane, sigurnosni kabinet izraelske vlade sastat će se sutra navečer, 29. veljače, kako bi razgovarali o sporazumu koji je predmet pregovora između židovske države i posrednika Sjedinjenih Država, Egipta i Katara. Prema glasinama u izraelskim medijima, prijedlog koji je razvio Washington predviđa šestotjedno primirje u borbama, uz oslobađanje oko 40 talaca u zamjenu za oko 400 palestinskih zatočenika.
U međuvremenu, glavne palestinske frakcije, uključujući Hamas i vodeću stranku Palestinske nacionalne samouprave (PA), Fatah, sastat će se sutra u Moskvi, u Rusiji, kako bi razgovarali o stvaranju jedinstvene privremene vlade i budućoj obnovi pojasa Gaze. Razgovori slijede nakon ostavke vlade na čelu s Mohammedom Shtayyehom, nakon čega bi moglo uslijediti formiranje tehničke izvršne vlasti. Sa svoje strane, ministar vanjskih poslova PNA, Riyadh al-Maliki, izrazio je sumnju u sposobnost različitih formacija da postignu dogovor. Govoreći na sjednici Vijeća za ljudska prava održanoj u Ženevi, Al Maliki je isključio da će biti ikakvih pomaka u vezi s postizanjem sporazuma za stvaranje jedinstvene palestinske vlade u Pojasu Gaze. Nadalje, šef palestinske diplomacije rekao je: “Nadamo se da se mogu postići dobri rezultati u smislu uzajamnog razumijevanja između svih frakcija o potrebi podrške tehnokratskoj vladi koja će se pojaviti. No, od običnog sastanka ne očekujemo čuda (…), ali vjerujem da bi moskovski sastanak uskoro trebali slijediti i drugi sastanci u regiji”.
Dok diplomacija sporo napreduje, situacija na bojnom polju se brzo pogoršava. Na palestinskoj strani bilans je blizu 30 tisuća mrtvih, prema izvješću Ministarstva zdravstva na čelu s Hamas, koji je dodao da je ozlijeđeno 70.325 osoba. Sa svoje strane, Izraelske obrambene snage (IDF) objavile su smrt dva vojnika, čime su ukupni gubici porasli na 242 od početka kopnene ofenzive u Pojasu Gaze prošlog listopada. Situacija je također napeta u Libanonu, odakle su jutros brigade Qassama, krilo Hamasa, preuzele odgovornost za lansiranje 40 projektila prema sjevernom Izraelu.