Američki predsjednik Joe Biden potpisao je u srijedu zakon o paketu vojne pomoći Ukrajini od 61 milijardu dolara.
Poručio je da će isporuke oružja početi u narednim satima.
Biden je, govoreći iz Bijele kuće nakon potpisivanja zakona 24. aprila, rekao da paket pokazuje da Sjedinjene Države i njihovi saveznici u potpunosti podržavaju Ukrajinu u njenoj borbi protiv invazionih ruskih snaga i da je odobrenje pomoći važno kako bi se pokazalo “da se suprotstavljamo Putinu (Vladimir, predsjednik Rusije)”.
Prethodno je Senat sa 79 prema 18 odobrio četiri zakona koje je Predstavnički dom usvojio u subotu, nakon što su republikanski čelnici prošle sedmice naglo promijenili pravac i dopustili glasanje o 95 milijardi dolara većinom vojne pomoći Ukrajini, Izraelu, Tajvanu i američkim partnerima u Indo-Pacifiku.
Četiri zakona spojena su u jedan paket u Senatu.
Najveći osigurava 61 milijardu dolara kritično potrebnih sredstava za Ukrajinu, drugi daje 26 milijardi dolara za Izrael i humanitarnu pomoć za civile u zonama sukoba širom svijeta, a treći daje 8,1 milijardi dolara za “suprotstavljanje komunističkoj Kini” u Indo-Pacifiku.
Četvrti, koji je Predstavnički dom dodao u paket prošle sedmice, uključuje potencijalnu zabranu aplikacije društvenih medija TikTok pod kineskom kontrolom, mjere za prenos zaplijenjene ruske imovine u Ukrajinu i nove sankcije Iranu.
Lider demokratske većine Chuck Schumer je tokom debate pozvao kolege u Senatu da usvoje zakon dok se Kijev bori da zadrži svoju teritoriju usred nestašice oružja i municije uzrokovane velikim dijelom kašnjenjem američke pomoći.
Schumer je na pres-konferenciji rekao, nakon što je pomoć Ukrajini izglasana, da je to “jedna od najvažnijih mjera koje je Kongres donio u vrlo dugom vremenu da zaštiti američku sigurnost i sigurnost zapadne demokratije”.
Rekao je da je 23. aprila ostavio poruku ukrajinskom predsjedniku Volodimiru Zelenskom u kojoj mu je rekao: “U redu, uradili smo to. Sada pobijedite u borbi”.
Mnogi od glasova protiv zakona došli su od republikanaca koji su blisko povezani s bivšim američkim predsjednikom Donaldom Trumpom. Republikanci su rekli da se protive zakonu djelimično zato što ne uključuje nikakva pitanja sigurnosti SAD-a, posebno jačanje granice između Sjedinjenih Država i Meksika.
Paket uključuje protivvazdušnu municiju i velike količine artiljerijskih metaka, kao i oklopna vozila i drugo naoružanje. Američki zvaničnici kažu da će dio oružja brzo biti dostavljen na bojište.
Biden je u telefonskom razgovoru sa Zelenskim 22. aprila obećao da će Washington “brzo pružiti značajne nove pakete sigurnosne pomoći kako bi zadovoljio hitne potrebe Ukrajine na bojištu i protivvazdušnoj odbrani”.
Suočeni s očekivanom isporukom oružja iz SAD-a i drugih saveznika Ukrajine, ruski ministar odbrane Sergej Šojgu rekao je da će njegove snage povećati bombardovanje Ukrajine iz vazduha.
Intenzivni ruski napadi na ukrajinske gradove uzeli su veliki danak u ljudskim životima i nanijeli ogromnu štetu ionako oštećenoj energetskoj infrastrukturi zemlje nakon više od dvije godine rata.