Zastupnici Parlamentarne skupštine Vijeća Europe usvojili su 16. travnja dvotrećinskom većinom izvješće grčke zastupnice Dore Bakoyannis u kojemu se Komitetu ministara Vijeća Europe preporučuje da prihvati zahtjev Kosova za članstvo u toj organizaciji. , posvećen ljudskim pravima i razvoju demokracije.
Za izvješće je glasovao 131 zastupnik od 171 nazočnog. Protiv je bilo 29, a 11 suzdržanih.
Parlamentarna skupština Vijeća Europe uputit će prijedlog za prijam Odboru ministara vanjskih poslova koji konačnu odluku donosi dvotrećinskom većinom ministara.
Sastanak Odbora ministara trebao bi se održati 16. i 17. svibnja u Strasbourgu.
Premijer Kosova Albin (Aljbin) Kurti izrazio je optimizam u pogledu pozitivne odluke Komiteta ministara.
Usvajanju preporuke 16. travnja prethodila je rasprava koja je trajala više od dva sata. Većina zastupnika koji su se javili za riječ podržala je članstvo Kosova. Srbija se protivi članstvu Kosova u ovoj organizaciji.
U diplomatskim krugovima šuška se da članstvo Kosova možda neće biti na dnevnom redu sastanka Odbora ministara u svibnju.
To se odnosi i na aktivnost zemalja kvinte – SAD-a, Njemačke, Velike Britanije, Francuske i Italije – koje inače podržavaju Kosovo, ali žele da Priština krene prema uspostavi Zajednice općina sa srpskom većinom.
Vijeće Europe međunarodna je organizacija za ljudska prava, demokraciju i vladavinu prava u Europi sa sjedištem u Strasbourgu, Francuska.
Osnovana je 1949. godine.
Vijeće štiti slobodu izražavanja i medija, jednakost i manjine u zemljama članicama.
Jedna od izravnih koristi građana Kosova od eventualnog članstva u Vijeću Europe bit će pristup Europskom sudu za ljudska prava.
Dobrodošli na odluku o zemljištu manastira Dečani
Izvješće je sastavila Dora Bakoyannis, a njegov nacrt odobrio je Odbor za politiku i demokraciju organizacije u ožujku.
Obraćajući se Skupštini, grčki zastupnik istaknuo je kako je Kosovo, “bez obzira na neke nedostatke”, funkcionalna demokracija i ispunjava uvjete za prijem.
Bakoyannis je rekla da su odvjetnici također potvrdili stav da Kosovo ispunjava osnovne uvjete za članstvo u Vijeću Europe.
Govoreći o formiranju Zajednice općina sa srpskom većinom na Kosovu, Bakoyannis je ocijenila da je to pitanje koje je “u unutarnjoj nadležnosti Kosova i nema veze s prijemom u Vijeće Europe”.
Zato je rekla da bi Vijeće ministara trebalo pozvati Kosovo da postane članica Vijeća Europe.
Navela je i da njezino izvješće ne pokriva pitanje priznavanja ili nepriznavanja Kosova te da se od nje ne traži da se bavi pitanjem državljanstva.
Kazala je da, da je tako, ne bi pristala na izradu izvješća i prilagodila bi se stavu svoje zemlje, Grčke, koja ne priznaje neovisnost Kosova.
I Bakoyannis i drugi govornici, uključujući pravne stručnjake, pozdravili su odluku kosovske vlade da provede odluku Ustavnog suda o zemljištu manastira Dečani.
Također je navedeno da će se pitanje izvlaštenja pažljivo pratiti u postpristupnom procesu.
Što je još rečeno?
Većina zastupnika koji su sudjelovali u raspravi podržala je članstvo Kosova u Vijeću Europe.
Njemački zastupnik Frank Schwabe pohvalio je izvješće i zauzeo se za članstvo Kosova, dok je Zsolt Nemeth iz Mađarske, zastupnik Europske konzervativne stranke, rekao da je protiv prezentiranog izvješća.
Kao jedan od glavnih razloga naveo je neuspostavu Zajednice općina sa srpskom većinom. “Drugo pitanje je Srbija. Ignoriranje interesa Srbije je destabilizirajuće”, rekao je Nemeth.
Iulian Bulai, predstavnik Rumunjske, zemlje koja ne priznaje neovisnost Kosova, rekao je da podržava članstvo Kosova i da očekuje da ta zemlja ispuni obveze koje proizlaze iz članstva.
“Naša borba nije za države, već za prava pojedinaca. Mi branimo prava pojedinaca, a ne država i etničkih skupina. Kosovo je spremno i zaslužuje biti primljeno u Vijeće Europe, ali mora osigurati odgovarajuću zaštitu srpske zajednice“, rekao je Bulai.
Piero Fassino iz Italije rekao je da se prava srpske manjine mogu bolje zaštititi ako Kosovo bude dio Vijeća Europe, a govoreći o Zajednici općina sa srpskom većinom, rekao je kako se boji da to tijelo neće ličiti na Republike Srpske u Bosni i Hercegovini.
Grčki zastupnik Alexis Tsirpas istaknuo je kako podržava članstvo Kosova u Vijeću Europe.
Biljana Pantić Pilja iz Srbije kritizirala je prezentirano izvješće, kazavši kako se ne može zanemariti pitanje uspostave Zajednice općina sa srpskom većinom.
Ako dopustite da uđe u Vijeće Europe, a da nije osnovana Zajednica, onda se ona nikada neće ni uspostaviti, rekla je.
Crnogorska zastupnica Maja Vukićević, inače članica proruske Demokratske narodne stranke, izjasnila se protiv članstva Kosova u Vijeću Europe.
Dan prije glasanja u Strasbourgu su bile brojne konzultacije da se vidi kakvo je raspoloženje.
Sastala su se izaslanstva političkih stranaka, dok su izaslanstva Srbije i Kosova uložila krajnje napore da uvjere zastupnike da u što većem broju glasaju za njihovu stranu – u slučaju Kosova da daju pozitivno mišljenje za članstvo, a u slučaj Srbije protiv.
U sjedištu Vijeća Europe boravilo je i izaslanstvo Skupštine Kosova, dok je ministrica vanjskih poslova Kosova Donika Gervalla održala sastanke na različitim razinama.