vijesti - informacije - vrijeme

Ratni brod Umag predan na korištenje Hrvatskoj ratnoj mornarici

Novoizgrađeni Obalni ophodni brod “Umag” dužine 43 metra, koji ima potpunu nuklearno-biološko- kemijsku zaštitu, u petak je stavljen u operativnu uporabu na svečanosti primopredaje i davanja imena brodu u vojarni “Admiral Sveto Letica Barba” u Splitu.

Nakon prototipa obalnog ophodnog broda OOB-31 Omiš, ovo je drugi obalni ophodni brod, odnosno prvi iz serije od ukupno pet brodova koji ulazi u sastav Obalne straže i Hrvatske ratne mornarice. Službenom primopredajom broda pokrenut je dugogodišnji projekt izgradnje obalnih ophodnih brodova za Obalnu stražu i Hrvatsku ratnu mornaricu.

Brod “Umag” izgrađen je u Brodosplitu, dug je 43 metra i opremljen je daljinski upravljanom oružnom stanicom s automatskim 30-milimetarskim topom. Brod je opremljen i dnevnim kamerama visoke rezolucije za detekciju i praćenje ciljeva, zatim termalnom kamerom za detekciju ciljeva na velikim udaljenostima uz dva specijalna dalekozora za noćno motrenje.

– Hrvatska ratna mornarica je prezadovoljna da se napokon uspio dovršiti ovaj obalni ophodni brod Umag. Ovo danas je jedna uspješna epizoda jedne dugogodišnje neuspješne priče oko gradnje obalnih ophodnih brodova za Hrvatsku ratnu mornaricu u Brodosplitu, kazao je za podnevni Dnevnik HTV-a novinar Zoran Kukilo. 

– Čak nekoliko godina su četiri poludovršena broda ležala u proizvodnoj hali Brodosplita jer se tvrtka nikako nije mogla dogovoriti s ministarstvom obrane oko nastavka rada na ovom projektu. Tako je bilo do proljeća prošle godine kad je na mjesto ministra obrane došao Ivan Anušić. On je pokrenuo pregovore s Brodosplitom. Postignut je dogovor da se dovrši ovaj brod. Naravno, sada očekujemo da se takav dogovor postigne i za tri preostala broda, izvijestio je podnevni Dnevnik novinar Zoran Kukilo.

– Oni su izgrađeni negdje iznad 50 % i očekuje se da će se dovršavati negdje u iduće dvije do tri godine. Brod Umag dug je 43 metra, može imati 17 članova posade, ima autonomiju na moru do 10 dana, može razviti brzinu od 29 čvorova, bit će u sastavu obalne straže Hrvatske ratne mornarice, dodao je Kukilo.

Hrvatska u procesu nabave korveta

– Ovo je početak modernizacije sustava radarske kontrole, modernizacija radara, protuzračna obrana, ali ono što se najavljivalo i što mogu sa sigurnošću reći jer sam sa premijerom razgovarao i upravo smo u procesu nabavke i korveta. To će se vrlo brzo predstaviti javnosti i kada i u kom trenutku će Hrvatska ratna monarica preuzeti i korvete, rekao je ministar obrane Ivan Anušić.

Podsjetio je kako je jedan od njegovih prvih zadataka kada je postao ministar obrane bio dogovor oko nastavka izgradnje obalnih ophodnih brodova. U tom kontekstu HRM će, kazao je, postati snažna sila koja će u sklopu cjelovitih Oružanih snaga republike Hrvatske jamčiti sigurnost hrvatskim građani te teritorijalni integritet.

Tehnološki napredak HRM-a

Načelnik Glavnog stožera Oružanih snaga general-pukovnik Tihomir Kundid je istaknuo kako će ovaj brod doprinijeti višoj razini naše pomorske sigurnosti, te zaštiti naših granica na moru. Opremanje ovim brodom je pokazatelj tehnološkog napretka Hrvatske ratne mornarice, ali i važan element naše pomorske tradicije jer će služiti za suočavanje sa suvremenim izazovima zaštite našeg pomorskog dobra, naglasio je Kundid.

Zapovjednik HRM komodor Damir Dojkić je istaknuo kako će ovaj brod unaprijediti sposobnosti HRM-a. Biti suveren na moru, znači biti u stanju nadzirati i kontrolirati ono što se događa u vodama pod vlastitom jurisdikcijom, ne samo u teritorijalnom moru, nego i u području isključivog gospodarskog pojasa što je temeljna zadaća Obalne straže kao sastavnog dijela Hrvatske ratne mornarice, kazao je.

Kao počasna kuma, ime broda “Umag” na svečanosti je otkrila Danijela Radeka Paljuh, kći Valtera Radeke, prvog poginulog pripadnika Hrvatske ratne mornarice s područja Istre.


odabrano.com radi od 20.02.2024