vijesti - informacije - vrijeme

Huti su napali 188 brodova od studenog 2023

Huti su naoružana skupina koja pripada struji šijitskog islama, zejdizma, raširenoj u Jemenu

Hutiji su gađali 188 brodova koji “podržavaju Gazu” u Crvenom moru, Arapskom moru i Indijskom oceanu od studenog 2023., kada je proiranski jemenski pokret započeo s izvođenjem niza napada na komercijalna i vojna plovila, za koje kažu da su usmjereni ili povezani na neki način s Izraelom. Lider pokreta je to jučer najavio, Abdul Malik al Houthis, u govoru koji je emitirao bejrutski emiter “Al Masirah”, u vlasništvu grupe. “Sjedinjene Države i Izrael nastojali su intenzivirati agresiju protiv jemenskog naroda, a izraelski i američki napadi na Jemen ovog su tjedna ukupno iznosili 39”, rekao je čelnik, ističući da je ciljanje Hodeide, na zapadu zaljevske zemlje, “od strane izraelskog i američkog neprijatelja neće zaustaviti naše operacije i naš džihad se nastavlja”.

Od sredine studenog 2023. Hutiji su pokrenuli niz napada na komercijalna i vojna plovila koja prolaze Crvenim morem, Arapskim morem i Adenskim zaljevom, za koje kažu da su usmjerena ili na neki način povezana s Izraelom. Huti su pokrenuli ove operacije “u znak solidarnosti s narodom Gaze” i opetovano su izjavljivali da napadi neće prestati sve dok židovska država ne prekine vojne operacije protiv Pojasa. Kontinuirani napadi jemenske skupine potaknuli su američkog ministra obrane, Lloyd Austin, za pokretanje multinacionalne operacije “Prosperity Guardian” u prosincu 2023. s ciljem zaštite plovidbe Crvenim morem. Uz to, američke i britanske snage izvele su značajne udare na položaje Huta u Jemenu, s ciljem smanjenja sposobnosti militanata da napadnu komercijalne brodove.

Huti su naoružana skupina koja pripada struji šijitskog islama, zejdizma, raširenoj u Jemenu, a ime im potječe od osnivača, Husein al Huti, ubijen 2004. godine, koji je tvrdio da izravno potječe iz loze proroka Muhameda. Službeno poznata kao Ansar Allah, grupa – etnički arapska – osnovana je kasnih 90-ih i ranih 2000-ih kako bi se borila protiv onoga što su smatrali korupcijom od strane tadašnjeg predsjednika, Ali Abdullaha Saleha. Bivši jemenski rais, potpomognut vojskom Saudijske Arabije – domovine sunitskog islama u kojoj se nalaze dva glavna sveta vjerska mjesta, Meka i Medina – pokušali su eliminirati (bezuspješno) 2003. Huti pobunjenike, koji su zatim izveli napad državni udar i uključio se u građanski rat koji je započeo 2014. s jemenskom vladom koju je priznao UN (koja se u međuvremenu preselila u Aden, na jugu).

Prema vlastitom priznanju, Hutiji su izvijestili da su dio takozvane “Osovine islamskog otpora” i da se nadahnjuju od libanonskog Hezbollaha, koji im, prema analitičarima, daje vojnu stručnost. Istodobno, Saudijska Arabija je optužila Iran za isporuku krstarećih raketa i bespilotnih letjelica koje Huti koriste za gađanje saudijskih naftnih nalazišta od 2019. Uporište Hutija je planinski guverner S’ada, na granici sa Saudijskom Arabijom. Jemenski pobunjenici kontroliraju sjevernu prijestolnicu Sana’u i Hodeidu na strani Crvenog mora, prolaz za i od tranzita kroz Sueski kanal. Nakon izbijanja sukoba između Izraela i Hamasa 7. listopada 2023., Hutiji su izrazili solidarnost s palestinskim pokretom, napadajući brodove koji uglavnom prolaze kroz Crveno more, gdje prolazi otprilike 15 posto svjetskog prometa. Nestabilnost koju su stvorili Hutiji navela je glavne brodarske divove da napuste rutu i odaberu tranzit s Rta dobre nade, s posljedičnim povećanjem vremena i troškova.


odabrano.com radi od 20.02.2024