Veliki pobjednici globalne utrke u naoružanju su SAD i Francuska, dok je Rusija doživjela strmoglavi pad, prema najnovijoj analizi transfera oružja Međunarodnog instituta za istraživanje mira u Stockholmu .
Teškaš Europske unije u naoružanju, Francuska, značajno je povećala svoj udio na izvoznom tržištu na 11 posto sa 7,2 posto u prethodnom petogodišnjem razdoblju zahvaljujući naporima da se preseli u regije kojima obično dominira Rusija, poput Indije; Moskva je zabilježila pad svog udjela u globalnom izvozu oružja s 21 posto na oko 11 posto — odmah ispod Francuske.
“Pad ruskog izvoza oružja započeo je prije invazije punog opsega na Ukrajinu 2022.”, rekao je Pieter Wezeman, viši istraživač u SIPRI-ju, prateći pad unazad do 2019. dodajući da se čini da su sankcije povezane s brutalnim ratom Moskve protiv Ukrajine ” dodatno pridonio povećanju francuskog izvoza oružja.”
Istraživanje je usporedilo razdoblje od 2019. do 2023. s vremenskim rasponom od 2014. do 2018. godine. Utvrđeno je da je globalni obujam međunarodnih transfera oružja pao za 3,3 posto – iako je prodaja naglo skočila u Europi.
Francuska je sada na drugom mjestu iza SAD-a, čiji je udio u globalnom izvozu oružja porastao s 34 posto na 42 posto.
Francuska je napredovala na ljestvici zahvaljujući velikim poslovima za Dassault Aviation borbeni avion Rafale s Katarom, Egiptom i Indijom.
“U posljednjih nekoliko godina Indija, Egipat i Indonezija biraju francuske borbene zrakoplove u natjecanjima koja uključuju ruske alternative”, rekao je Wezeman, dodajući da je izvoz te zemlje “tehnički atraktivan” dok su “isporuke često brze”.
Indija je najveći svjetski uvoznik oružja. Trideset i tri posto uvoza dolazi iz Francuske, dok 36 posto dolazi iz Rusije — što je prvo petogodišnje razdoblje od 1960-ih da Rusija ili Sovjetski Savez ne čine više od polovice kupnje u zemlji.
Indijski premijer Narendra Modi bio je počasni gost prošlogodišnje proslave Dana Bastille. Dvije zemlje obećale su u siječnju izgraditi veze obrambene industrije nakon što je Francuska prodala 26 borbenih zrakoplova Rafale Marine i 3 vojne podmornice klase Scorpène New Delhiju prošlog ljeta.
Većina europskih zemalja povećava izdvajanja za obranu; uvoz oružja bio je 94 posto veći u razdoblju 2019-2023 nego 2014-2018. Ukrajina je bila najveći uvoznik oružja na kontinentu.
Brojke SIPRI-ja također naglašavaju sve veću ovisnost Europe o SAD-u, s 55 posto uvoza oružja s druge strane Atlantika u posljednjih pet godina, u usporedbi s 35 posto u razdoblju prije toga.
Uz sve više zemalja NATO-a koje ispunjavaju minimalnu potrošnju saveza od 2 posto BDP-a na obranu, ima više novca za oružje, ali Francuska nije u dobroj poziciji da to iskoristi.
Iako vrlo dobro posluje na izvaneuropskim tržištima, manje od desetine njegovog izvoza odnosilo se na kupce u Europi, a više od polovice toga dolazi od prodaje 17 zrakoplova Rafale Grčkoj .