SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo izveli su niz napada na baze Houthia u Jemenu, nakon što je skupina više puta napala brodove u Crvenom moru.
Hutiji su pobunjenička skupina koju podržava Iran i koja Izrael smatra neprijateljem.
Zašto Huti napadaju brodove Crvenog mora?
Kao odgovor na rat u Pojasu Gaze, Huti su počeli ispaljivati bespilotne letjelice i projektile prema Izraelu. Većina je presretnuta.
Hutiji su 19. studenoga oteli trgovački brod u Crvenom moru i od tada su napali više od dvadeset drugih brodovima dronovima, projektilima i gliserima .
Hutiji kažu da ciljaju brodove koji su u izraelskom vlasništvu, pod zastavom ili njima upravljaju, ili koji idu prema izraelskim lukama. Međutim, mnoga plovila koja su napadnuta nemaju veze s Izraelom.
Među napadnutima je također bio tanker povezan s Britanijom , za koji su Hutiji rekli da je odgovor na “američko-britansku agresiju”.
Pomorske snage predvođene SAD-om osujetile su mnoge od napada.
Velike brodarske tvrtke prestale su koristiti Crveno more – kroz koje obično prolazi gotovo 15% globalne pomorske trgovine – i umjesto toga koriste puno dužu rutu oko južne Afrike.
Zašto Velika Britanija i SAD bombardiraju Jemen?
SAD i Ujedinjeno Kraljevstvo su 11. siječnja započeli s izvođenjem zračnih napada na ciljeve Houthia u Jemenu . Od tada je bilo još nekoliko štrajkova.
Predsjednik Joe Biden rekao je da su oni bili “izravni odgovor” na napade na brodove Crvenog mora, koji su “ugrozili trgovinu i prijetili slobodi plovidbe”.
Britanski premijer Rishi Sunak rekao je da je akcija “nužna i proporcionalna” za zaštitu globalnog brodarstva.
Tko su Huti?
Huti su naoružana politička i vjerska skupina koja zagovara jemensku šiitsku muslimansku manjinu, Zaide.
Oni se deklariraju kao dio “osovine otpora” koju vodi Iran protiv Izraela, SAD-a i šireg Zapada – zajedno s naoružanim skupinama poput Hamasa i libanonskog pokreta Hezbollah.
Formalno poznata kao Ansar Allah (Božji pristalice), grupa se pojavila 1990-ih i dobila je ime po pokojnom osnivaču pokreta, Husseinu al-Houthiju. Trenutni vođa je njegov brat, Abdul Malik al-Houthi.
Početkom 2000-ih, Huti su se borili protiv niza pobuna protiv dugogodišnjeg autoritarnog predsjednika Jemena, Alija Abdullaha Saleha, u pokušaju da dobiju veću autonomiju za svoju domovinu na sjeveru Jemena.
Tijekom Arapskog proljeća 2011., narodni ustanak natjerao je predsjednika Saleha da preda vlast svom zamjeniku Abdrabbuhu Mansouru Hadiju.
Vlada predsjednika Hadija bila je preplavljena problemima. Huti su preuzeli kontrolu nad sjevernom pokrajinom Saada prije nego što su zauzeli glavni grad Jemina, Sanu, nakon što su sklopili nevjerojatan savez sa Salehom i snagama sigurnosti koje su mu još uvijek lojalne.
Godine 2015. pobunjenici su zauzeli velike dijelove zapadnog Jemena i natjerali gospodina Hadija da pobjegne u inozemstvo.
Susjedna Saudijska Arabija bojala se da će Huti preuzeti Jemen i učiniti ga satelitom svog rivala, Irana.
Formirala je koaliciju arapskih zemalja koje su se umiješale u rat. Ali godine zračnih napada i kopnenih borbi nisu protjerale Hutije s većine teritorija koji su zauzeli.
Saudijska Arabija sada pokušava sklopiti mirovni sporazum s Hutijima, a primirje uz posredovanje UN-a na snazi je od travnja 2022.
Rat je ubio više od 160.000 ljudi, prema projektu podataka o lokaciji oružanih sukoba i događajima (ACLED). Više od četiri milijuna ljudi je raseljeno.
Tko podržava Hutije i kako dolaze do oružja?
SAD kaže da je Iran omogućio Hutijima da gađaju brodove, a predsjednik Biden je poslao “privatnu poruku” Teheranu pozivajući ga da prestane. Iran je zanijekao umiješanost.
Saudijska Arabija i SAD tvrde da je Iran krijumčario oružje – uključujući bespilotne letjelice, krstareće i balističke projektile – Hutijima tijekom građanskog rata u Jemenu, kršeći embargo UN-a na oružje.
Kaže da su takve rakete i dronovi korišteni u napadima na Saudijsku Arabiju, kao i na njezinog saveznika, Ujedinjene Arapske Emirate.
Iran opovrgava isporuku oružja Hutijima i kaže da ih samo politički podržava.
“Huti ne bi mogli djelovati na ovoj razini bez iranskog oružja, obuke i obavještajnih podataka”, kaže dr. Elisabeth Kendall, stručnjakinja za Bliski istok na Sveučilištu Cambridge.
Međutim, ona dodaje: “Nije jasno ima li Iran izravno zapovjedništvo i kontrolu nad Hutijima.”
Prema Talijanskom institutu za međunarodne političke studije, Iran je pomogao Hutijima u izgradnji tvornica za proizvodnju dronova u Jemenu .
Hutiji su također primili vojne savjete i podršku od libanonske islamističke skupine Hezbollah , kaže američki Centar za borbu protiv terorizma na vojnoj akademiji West Point.
Koliki dio Jemena kontroliraju Huti?
Hutiji kontroliraju Sanu i sjeverozapad Jemena, uključujući obalu Crvenog mora.
Većina stanovništva Jemena živi u tim područjima, a Huti vode de facto vladu koja ubire poreze i tiska novac.
Međunarodno priznata vlada Jemena sjedište je u južnoj luci Aden.
Nadzire ga osmeročlano predsjedničko vodstvo, kojemu je predsjednik Hadi predao vlast 2022.