Zadar je izvrsna destinacija za jednodnevni izlet jer se sve o Zadru može vidjeti na malom komadu zemlje koji čini zadarski poluotok.
Kako doći do Zadra
Prvo, Zračna luka Zadar povezana je sa svim većim europskim gradovima tijekom cijele godine, a posebice ljeti. Gotovo svaki niskobudžetni zrakoplov ima redovne tjedne letove za Zadar, tijekom ranih mjeseci i ljeta.
Drugo, ako u Zadar dolazite automobilom, vidjet ćete da se nalazi direktno na hrvatskoj autocesti A1 (Europska autocesta E65). Izvrsna prometna povezanost olakšava dolazak u Zadar.
Znamenitosti u Zadru
Zadarski poluotok je vrlo lako dostupan jer se na njegovoj sjevernoj strani nalazi veliki javni parking, a s modernim dijelom grada povezan je pješačkim mostom. Dopustite nam da vas povedemo u kratku šetnju i pokažemo vam što ne smijete propustiti dok ste u Zadru.
Sa svojom poviješću dugom 2000 godina, Zadar je pun spomenika koji pričaju priču o gradu i njegovim stanovnicima. Zadrane ćete pronaći vrlo ležerne i opuštene. Mediteranski način života ovdje se može doživjeti u potpunosti. Najbolji način da to doživite je šetnja najpoznatijom zadarskom ulicom, Kalelargom.
Dijeljenje zadarskog poluotoka na dvije današnje Kalelarge prati starorimsku ulicu Decumanus Maximus. U doslovnom prijevodu široka ulica, ova živahna ulica bila je središte društvenog života od osnutka grada prije otprilike 2000 godina. Prvi kafić otvoren je u Kalelargi prije 300-tinjak godina na Narodnom trgu, a još uvijek možete pronaći neke od najcool kafića ili barova na ili u blizini Kalelarge.
Najbolji dio dana za početak istraživanja Zadra je rano jutro. Još uvijek nije prevelika gužva i vrućina ako dolazite ljeti, tako da Zadar imate samo za sebe.
Polazna točka za šetnju Kalelargom trebao bi biti Rimski forum.
Veličine 90 x 45 metara impresivna je znamenitost Zadra. Izgradnja je započela u 1. stoljeću prije Krista, au rimsko doba ovo je područje služilo kao središnja tržnica i javna površina. Velik dio materijala koji je korišten u izgradnji okolnih zgrada preuzet je s rimskog foruma. Predlažemo posjetu nakon što padne noć kada je cijeli rimski forum osvijetljen.
Oko Foruma nalaze se neke od zadarskih top lokacija. Prva od njih je crkva sv. Marije. Romanička crkva smještena na istočnoj strani starog rimskog foruma. Godine 1066. uz crkvu je osnovan benediktinski samostan. Dio samostana koristi se kao muzej koji čuva najbolje zadarske crkvene artefakte poznate kao zlato i srebro Zadra.
Uz crkvu i samostan sv. Marije nalazi se Arheološki muzej Zadar. Ovaj muzej podijeljen je u sedam zasebnih prostorija, a svaka prostorija predstavlja različito razdoblje duge i bogate povijesti Zadra.
Gledajući prema zapadu od crkve Svete Marije naići ćete na crkvu Svetog Donata. Prvotno nazvana crkva sv. Trojstva, najveća je predromanička crkva u Hrvatskoj. Zadarski biskup i diplomat Donat Zadranin započeo je graditi crkvu u 9. stoljeću. Po njemu je crkva dobila ime u 15. stoljeću.
Osim kao crkva, tijekom svoje duge povijesti služila je i kao skladište, a kratko vrijeme i kao muzej. Danas se tamo održavaju Glazbene večeri u Sv. Donatu, festival srednjovjekovne renesansne glazbe, zbog izvrsne akustike zgrade.
Uz crkvu sv. Donata nalazi se katedrala sv. Anastazije. Izgradnja katedrale započela je u 9. stoljeću, a danas UNESCO-ov provizorni popis mjesta svjetske baštine predstavlja mnoga povijesna arhitektonska razdoblja. Sjedište je Zadarske nadbiskupije i najveća crkva u Dalmaciji. Uz katedralu sa svojim kultnim zvonikom katedrale sv. Stošije. Toplo preporučamo da se popnete uz njegove 183 stepenice i uživate u spektakularnom pogledu na Zadar i njegov arhipelag.
Nakon uspona svakako nastavite istočno prema sjeveru prema središtu zadarskog društvenog života, Narodnom trgu gdje je prije 300-tinjak godina otvorena prva kavana. Od tada je ovaj trg nezaobilazno mjesto za ispijanje prve jutarnje kave i slušanje što se događa u gradu. Danas je Narodni trg jedna od top turističkih atrakcija u Zadru, a svojom ljepotom nikoga ne ostavlja ravnodušnim. Okružen kulom Gradske straže iz 16. stoljeća i Gradskom ložom, sjedište političke moći u Zadru, Narodni trg, i danas je srce grada.
I dalje se krećući prema istoku, naići ćete na Petar Zoranić i uz njega, Trg pet bunara. Ova dva gradska trga spojena čine fenomenalnu lokaciju za sve vrste zabavnih događanja, poput koncerata, tijekom cijele godine.
Trg Petra Zoranića nazvan je po hrvatskom renesansnom piscu rođenom u Zadru, a prepoznat ćete ga po staklenim rimskim ostacima i velikom rimskom stupu.
Trg pet bunara, kako i samo ime kaže, dobio je ime po pet bunara koji i danas postoje na trgu. Zadrani
Tijekom 16. stoljeća iskopani su bunari kako bi se nakupilo dovoljno vode ako Turci opsjednu grad. Nakon prestanka turske opasnosti na vrhu obližnjeg bastiona izgrađen je prekrasan park.
Zadarske plaže
Nakon jutarnjeg razgledavanja, najbolje što možete učiniti je otići na plažu i potražiti osvježenje u moru.
Zadar ima nekoliko lijepih plaža i sve su pune različitih sadržaja i izvrsno su održavane.
Plaža Kolovare najpopularnija je plaža u Zadru. Plaža se sastoji od pijeska i šljunka i izvrsna je za provođenje opuštajućeg dana na plaži. U blizini plaže ima mnogo barova, a možete čak i iznajmiti ležaljke. Popijte hladno piće, parkirajte se u ležaljku i uživajte u suncu i pogledu. Ili samo uronite u osvježavajuće more i pustite valovima da rastjeraju vaše brige.
Također, velika prednost je što plaža ima odličan parking tako da nema problema s pronalaskom parkinga ni u sezoni.
Plaža Borik okupirana je uglavnom gostima obližnjih hotela. Međutim, otvoren je za javnost. Plaža je mješavina pijeska i šljunka. Na plaži ćete pronaći aquapark i mogućnost uživanja u vodenim sportovima te iznajmljivanje pedalina, dasaka za jedrenje i sl.
Lijepa šljunčana plaža Puntamika idealna je za obitelji s manjom djecom. Na plaži ćete pronaći dječje igralište i najam suncobrana. Također, za potpuno opuštanje tu je beach bar gdje možete naručiti rashladna pića i uživati u prekrasnom pogledu na Zadar.
Restorani u Zadru
Nakon dana na plaži, vrijeme je za finu večeru. Saznat ćete da Zadar ima obilje izvrsnih restorana među kojima možete birati.
Možemo vam toplo preporučiti ove restorane da provjerite.
Restoran Kastel ponosi se time što biranim jelima oživljava kulturnu tradiciju zadarskog kraja.
Restoran Pet Bunara Dine & Wine poslužuje tradicionalna jela uobičajena za zadarsku regiju, ali s modernim štihom uz vrhunska domaća vina.
Za domaćiju atmosferu preporučamo restoran Al Pachero. To je jednostavan restoran koji poslužuje izvrsne plodove mora.
Ovo su samo preporuke za restorane u Zadru. Sigurno ćete pronaći i mnoge druge izvrsne.
Pozdrav Suncu i Morske orgulje
Za kraj savršenog dana u Zadru preporučamo posjet instalaciji Pozdrav Suncu i Morske orgulje.
Ove instalacije najbolje je posjetiti dok sunce polako zalazi u more. Zvuk Morskih orgulja i svjetlo koje pruža instalacija Pozdrav suncu stvaraju jedinstven spoj vizualnog i akustičnog doživljaja.
Morske orgulje sastoje se od 35 polietilenskih cijevi različitih veličina koje su postavljene ispod perforiranih kamenih stepenica koje se protežu 70 metara duž kamenom popločane rive. Cijevi su postavljene tako da kada valovi naiđu na obalu guraju zrak u cijevi koje potom proizvode zvuk. Zbog različitih veličina cijevi Morske orgulje mogu proizvesti sedam akorda.
Pozdrav Suncu sastoji se od 300 staklenih ploča postavljenih u obliku kruga. Osim glavne instalacije, postoje slične manje instalacije koje predstavljaju druge planete Sunčevog sustava. Veličina Sunca i planeta su proporcionalne. Ispod stakla nalaze se solarni moduli s rasvjetnim elementima koji se pale noću i proizvode prekrasan svjetlosni show koji privlači turiste i domaće.
Instalacija Pozdrav Suncu nije slučajno u Zadru. U Zadru možete promatrati jedan od najljepših zalazaka sunca na svijetu. Čak je i slavni filmski redatelj Alfred Hitchcock posjetio Zadar u svibnju 1964. godine i rekao: “Zadar ima najljepši zalazak sunca na svijetu, ljepši od onog u Key Westu na Floridi, kojem se svake večeri plješće.”