central dalmatia accommodations

Split – Dioklecijanova palača

Dioklecijanova palača u Splitu jedno je od najvažnijih kulturnih i povijesnih spomenika u Hrvatskoj i svijetu. Izgrađena je početkom 4. stoljeća, točnije između 295. i 305. godine, po nalogu rimskog cara Dioklecijana, koji je odlučio povući se iz političkog života i ovdje provesti ostatak svojih dana. Palača je smještena na obali Jadranskog mora, na mjestu današnjeg grada Splita, i prostire se na površini od oko 30.000 četvornih metara.

Jedan od najzanimljivijih aspekata ove građevine je materijal od kojeg je izgrađena. Palača je uglavnom građena od lokalnog kamena, koji se vadio na obližnjem Braču, poznatom po kvaliteti svog kamena. Taj brački kamen korišten je i za mnoge druge povijesne građevine diljem svijeta, uključujući i Dioklecijanovu palaču. Zbog svoje čvrstoće i otpornosti, ovaj kamen dao je palači trajnost koja joj je omogućila da preživi više od 1700 godina.

Palača je imala četiri ulaza, poznata kao četvera vrata: Zlatna, Srebrna, Mjedena i Željezna vrata. Svaka od ovih vrata vodila je u različite dijelove palače i imala strateški značaj. Zlatna vrata, smještena na sjevernoj strani, bila su glavna vrata i korištena su za carsku povorku. Srebrna vrata nalazila su se na istočnoj strani, dok su Mjedena vrata gledala prema moru, na južnoj strani palače. Željezna vrata nalazila su se na zapadnoj strani i služila su kao još jedan ulaz u grad.

U sklopu palače nalazi se i Dioklecijanov mauzolej, koji je danas poznat kao katedrala sv. Duje. Ova građevina prvotno je bila zamišljena kao grobnica cara Dioklecijana, no kasnije je preuređena u kršćansku crkvu. Zanimljivo je da je mauzolej sačuvao svoju impozantnu strukturu i danas, služeći kao simbol prijelaza iz poganskog u kršćansko razdoblje. U blizini mauzoleja nalaze se i antičke sfinge, koje su donijete iz Egipta i postavljene kao ukras unutar palače.

Jedan od najvažnijih dijelova palače su njeni podrumi, koji su iznimno dobro očuvani. Podrumi su služili kao temelj i potporanj gornjim dijelovima palače, ali su također imali funkcionalnu ulogu u skladištenju hrane i robe. Danas su podrumi jedno od najposjećenijih mjesta u Splitu, jer pružaju uvid u originalni raspored palače. Zahvaljujući svom očuvanju, često se koriste za razne kulturne manifestacije i izložbe.

Palača je kroz stoljeća doživjela mnoge preinake, ali je njezina osnovna struktura ostala nepromijenjena. Zanimljivo je da se unutar zidina palače razvila gradska jezgra Splita, što ovu palaču čini jedinstvenim primjerom antičke građevine koja je postala temelj za kasniji urbani razvoj. Danas je Dioklecijanova palača upisana na popis svjetske baštine UNESCO-a, zbog svoje iznimne povijesne i kulturne vrijednosti.

Površina palače, koja iznosi oko 30.000 četvornih metara, uključuje brojne zgrade, dvorišta i hodnike. Centralni dio palače činili su carsku rezidenciju, hramove i druge sakralne građevine. Tijekom srednjeg vijeka, mnoge su ove strukture prenamijenjene i nadograđene, ali su osnovni dijelovi, poput mauzoleja i podrumskih hodnika, ostali netaknuti.

Dioklecijanova palača nije bila samo rezidencijalni kompleks već i vojna utvrda. Visoki bedemi, tornjevi i utvrde pružali su zaštitu caru i njegovoj pratnji. Iako je palača danas otvorena za javnost i slobodno se može istraživati, nekada je bila strogo čuvana zona s ograničenim pristupom. Split i njegova palača nastavljaju privlačiti milijune turista iz cijelog svijeta, koji dolaze diviti se ovoj nevjerojatnoj građevini i bogatoj povijesti koju ona nosi.

Dioklecijanova palača je pravi dragulj svjetske baštine, koji nastavlja oduševljavati posjetitelje svojom veličanstvenom arhitekturom, poviješću i kulturnim naslijeđem.

central dalmatia accommodations radi od 10.09.2024