Druženje uz kriglu hladnog piva, bavarske kobasice, prhke perece i glazbu postala je tradicija iu Novom Sadu. Svakog listopada održava se “Novosadski Octoberfest” koji u glavnom gradu Bavarske traje znatno kraće od prvobitnog. No, i u glavnom gradu Vojvodine moguće je doživjeti raznolikost okusa piva i bavarskih proizvoda.
Tu su i konobari i konobarice u tradicionalnim bavarskim nošnjama, te još mnogo toga što podsjeća na stoljetni festival u Münchenu. Dvodnevni festival piva održava se uglavnom početkom listopada, pa Novi Sad tada postaje grad pivopija.
Kako izgleda “Oktobarfest” u Novom Sadu?
Festival posvećen najpopularnijem alkoholnom piću na svijetu održava se po uzoru na onaj originalni u Njemačkoj – pod velikim pivskim šatorom, kod novosadskog trgovačkog centra Promenada. Prvi je održan 2016. godine i od tada unapređuje svoj festivalski život, mijenjajući datume i mjesta. Ipak, koncept je ostao vjeran izvornoj ideji “Oktobarfesta”.
Glazbeni program počinje navečer oko 18 sati i traje do ponoći. Tada se na pozornici izmjenjuju popularni bendovi iz regije, a uglavnom je sve u duhu rock and rolla. Na pozornici “Novosadskog Oktoberfesta” nastupili su Orthodox Celts, Nichim zavada, Frajle, Atomsko sklonište, Blaža i klinovi, Van Gogh, Beards, Atheist Rap, Zvonko Bogdan i mnoge druge zvijezde domaće scene.
Simbolično, svečano otvaranje pivske bačve obično obavljaju dužnosnici i zabava može početi. Inače, ovu pivsko-glazbenu manifestaciju podržavaju Ministarstvo turizma i mladih, Pokrajinski sekretarijat za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo, kao i Grad Novi Sad.
Mnogo stariji brat ima tradiciju dužu od dva stoljeća
Najpoznatiji njemački festival, koji svake godine posjeti nekoliko milijuna ljudi, ima tradiciju dužu od 200 godina. Počela je kao manifestacija u čast vjenčanja bavarskog kralja Ludwiga I. s princezom Terezom, a tijekom sljedećih godina i desetljeća stjecala je sve veću popularnost. Festival traje dva tjedna i počinje u rujnu, a završava početkom listopada.
Originalni “Oktoberfest” ili “Wiesn”, kako ga zovu Nijemci, održava se upravo u parku ispred spomenika princeze Terese Wiesn. Tamo su postavljeni veliki drveni šatori najvećih pivovara, a pod svaki može stati i do 5000 ljudi. Šatori imaju ogromne drvene stolove za do 10 pivopija, od kojih mnogi dolaze u narodnim nošnjama. U središnjem dijelu šatora obično se nalazi pozornica na kojoj nastupaju izvođači bavarske narodne glazbe. Uz šator se nalaze sprave za zabavu, poput onih u zabavnim parkovima. Iako su vožnje ponekad bolne za pijane posjetitelje, oni u njima ipak uživaju.
Natjecanje u držanju pivske krigle
Konobarice i konobari u tradicionalnim bavarskim nošnjama noseći desetke krigli svaki na Oktobarfestu u Münchenu inspirirali su lokalni festival da organizira natjecanje u držanju piva.
Nije lako držati pune šalice od pola litre prekrivene pjenom pa je za ovo natjecanje potrebna fizička snaga. Posjetitelji “Novosadskog Oktoberfesta” mogu se natjecati u muškoj i ženskoj kategoriji, pa izbor pada na najizdržljiviju gošću i najizdržljiviju gošću. Pobjedu svakako odnose oni koji najviše vježbaju držanje krigli, odnosno oni koji najdulje izdrže s punom kriglom piva u ruci.
Osim jakih ruku, konobari na festivalima poput “Oktobarfesta” moraju imati i dobru ravnotežu i fokus, kako bi svo pivo završilo pred žednim gostima. Gotovo svake godine gosti budu fascinirani umijećem posluživanja, a netko od konobara ili konobarica definitivno završi na viralnom videu s više od 10 krigli piva u rukama.
Povijest najpopularnijeg alkoholnog pića
Niskoalkoholno piće od ječmenog slada i hmelja, koje je davno osvojilo planetu, dospjevši na treće mjesto po konzumaciji – iza vode i čaja, ima vrlo dugu povijest. Iako se spominju različiti podaci o njegovom podrijetlu, sigurno je da je nastao prije više tisuća godina, pa se pije tisućljećima.
Sigurno je da su neke od najstarijih poznatih civilizacija kuhale pivo. Prvi zapisi o proizvodnji potječu iz Mezopotamije, oko 5000 godina pr. Stari Sumerani koristili su ječam za proizvodnju piva, o čemu svjedoče pronađene glinene pločice koje prikazuju ljude kako piju pivo kroz slamke. Najstariji zapisani recept za pivo pronađen je u Himni Ninkase, posvećenoj sumerskoj božici piva.
Postoje i dokazi da su i Egipćani kuhali pivo. Bio je dio njihove svakodnevne prehrane i popularan u svim slojevima društva, od faraona do radnika. Stari Grci i Rimljani preferirali su vino, ali ni oni nisu mogli odoljeti gorkom okusu napitka od žitarica.
Tijekom srednjeg vijeka pivo je postalo ključno piće u Europi, posebno u samostanima u kojima su redovnici unaprijedili proizvodnju. Oni su prvi upotrijebili hmelj, za karakterističnu gorčinu piva.
Industrijska revolucija u 19. stoljeću donijela je i modernizaciju pivarske industrije. Uvedeni su novi tehnički procesi i sustavi hlađenja koji su omogućili masovnu proizvodnju i bolju kontrolu kvalitete. Joseph Lister i Louis Pasteur pridonijeli su razumijevanju fermentacije, što je omogućilo proizvodnju piva boljeg okusa i duljeg roka trajanja.
Jednostavan život piva i pivopija
Danas u Srbiji postoji mnogo malih, takozvanih zanatskih pivara, za razliku od velikih industrija ovog pića. Male pivovare eksperimentiraju s mirisima i okusima te ispijanje piva čine pravom umjetnošću. Popularni su i festivali zanatskog piva koji se održavaju širom Srbije, a konceptom baš podsjećaju na “Oktobarfest”.
Limenka, boca ili točeno iz bačve, pivo je optimalno konzumirati ohlađeno na 3 do 8 stupnjeva, ovisno o vrsti pića. Bilo da se radi o lageru, pilsneru, aleu ili nekoj drugoj vrsti, svaki proizvođač piva osigurat će idealnu temperaturu za posluživanje, kao i čašu u kojoj ono dobiva najbolji okus.
Koliko god je pivo savršeno za ljetno osvježenje, nuspojava velike količine ispijanja je mamurluk, najmanje omiljeno stanje ljubitelja alkohola. Zato se preporučuje ne pretjerivati ni s pivom, kao i popiti čašu vode nakon svake krigle.
Veliki je izazov na festivalima piva ne probati nekoliko vrsta ovog pića, jer ponuda je bogata. No, i to je moguće uz dobru “bazu”, tj. tzv. “finger food”. Toga svakako ima na “Novosadskom Oktobarfestu”, pa se svi mogu bezbrižno prepustiti čarima piva, glazbe i dobrog društva.