Pregrijani zrak rezultat je dolaska vrlo tople zračne mase podrijetlom sa sjevera Afrike, a potaknulo je polje niskog tlaka zraka u zapadnom Sredozemlju. Osim topline, ova zračna masa sadrži i novu veću količinu pustinjskog pijeska koja je već zahvatila veći dio Italije i manji dio sjevernog Jadrana.
Zrak bogat saharskim pijeskom sljedeća dva dana preplavit će veći dio Jadrana, ali će koncentracija biti znatno manja nego što je to bio slučaj prošli put. Ipak, oborine koje se očekuju u prvom dijelu utorka sadržavat će saharski pijesak.
Evo što o tome piše talijanski Il Messegero:
Oni koji namjeravaju oprati auto bolje bi odustali, barem na nekoliko dana. Već u sljedećim satima vraća se sada već famozno ‘žuto nebo’, što je ništa drugo nego posljedica oblaka pijeska koji na talijansko nebo stižu iz pustinje Sahare. Sljedećih dana doći će do svog vrhunca, da bi se tek sukobio s grmljavinskim poremećajem. Fenomen svakako nije nov. Dapače, posljednjih je godina sve češća pojava: određene sinoptičke konfiguracije sve se više ponavljaju nad mediteranskim bazenom, odnosno prisutnost prostrane afričke anticiklone. Zbog klimatskih promjena scenom više ne dominira azorska anticiklona već suptropski visoki tlak koji dolazi iz Afrike, a među posljedicama, osim sve ekstremnijih vrućina, svjedočimo i većem priljevu saharske prašine. Očekivana konfiguracija u nadolazećim danima, odnosno formiranje opasne i duboke ciklone između Atlantskog oceana i Pirenejskog poluotoka, bit će temelj stalnog dotoka toplih struja iz južnih kvadranata izravno iz pustinje Sahare. Ovaj golemi atmosferski mehanizam također će pogodovati dolasku velikih količina pustinjske prašine u nadolazećim danima, koja će se koncentrirati u suspenziji na najvišim razinama atmosfere, spremna da nakon dugog putovanja stigne do naše zemlje. Prema najnovijim ažuriranjima (Skiron, Sveučilište u Ateni), ključni dani bit će petak 28., subota 29. i nedjelja 30. lipnja: dolazak smetnje (subota poslijepodne/navečer) tada će pogodovati taloženju sve prisutne prašine u atmosferi zbog oborina.
Zanimljivo kako je u svibnju saharski pijesak prelazio Atlantik i dolazio sve do Kariba: