vijesti - informacije - vrijeme
An Israeli military vehicle fires near the Israel-Gaza border, amid the ongoing conflict between Israel and the Palestinian Islamist group Hamas, in southern Israel, May 8, 2024. REUTERS/Ammar Awad

SAD kaže da je Izrael možda prekršio međunarodno pravo koristeći američko oružje

Bidenova administracija rekla je da je  izraelsko korištenje oružja koje je dopremio SAD možda prekršilo međunarodno humanitarno pravo tijekom njegove vojne operacije u Gazi, što je dosad bila najveća kritika  Izraelu .

No, administracija nije dala konačnu procjenu, rekavši da zbog kaosa rata u Gazi ne može provjeriti konkretne slučajeve u kojima je uporaba tog oružja mogla biti uključena u navodna kršenja.

Procjena je došla u neklasificiranom izvješću State Departmenta Kongresu na 46 stranica koje je potrebno prema novom Memorandumu o nacionalnoj sigurnosti (NSM) koji je predsjednik Joe Biden objavio početkom veljače.

Ova otkrića riskiraju daljnje pogoršanje veza s  Izraelom  u vrijeme kada su saveznici sve više nesporazumi oko  izraelskih planova da napadne Rafah, potez na koji je Washington više puta upozoravao.

Bidenova administracija već je zadržala jedan paket oružja u velikoj političkoj promjeni i rekla da SAD razmatra ostale iako je ponovila dugoročnu potporu  Izraelu .

Izvješće State Departmenta uključivalo je kontradikcije: navela je brojna vjerodostojna izvješća o ozljedama civila i rekla da  Izrael  isprva nije surađivao s Washingtonom kako bi povećao humanitarnu pomoć enklavi. Ali u svakom je slučaju rekla da ne može dati konačnu procjenu je li došlo do kršenja zakona.

“S obzirom na značajno oslanjanje  Izraela na obrambene artikle proizvedene u SAD-u, razumno je procijeniti da su obrambene artikle obuhvaćene NSM-20  izraelske sigurnosne snage koristile od 7. listopada u slučajevima koji nisu u skladu s njegovim obvezama prema međunarodnom humanitarnom pravu ili s utvrđenom najboljom praksom. za ublažavanje civilnih ozljeda”, stoji u izvješću State Departmenta.

“ Izrael  nije podijelio potpune informacije kako bi potvrdio jesu li obrambeni artikli SAD-a obuhvaćeni NSM-20 posebno korišteni u radnjama koje su navodno kršele IHL ili IHRL u Gazi ili na Zapadnoj obali i u istočnom Jeruzalemu tijekom razdoblja na koje se odnosi izvješće ”, rečeno je.

Zbog toga je administracija rekla da još uvijek smatra vjerodostojnim uvjeravanja  Izraela da koristi američko oružje u skladu s međunarodnim pravom.

Demokratski senator Chris Van Hollen rekao je da je administracija “izbjegla sva teška pitanja” i izbjegla pomno razmotriti treba li ponašanje  Izraela značiti prekid vojne pomoći.

“Ovo izvješće proturječi samo sebi jer zaključuje da postoje razumni razlozi za vjerovanje da je došlo do kršenja međunarodnog prava, ali u isto vrijeme kaže da nisu pronašli nepoštivanje”, rekao je novinarima.

Više od 34.000 Palestinaca ubijeno je u sedmomjesečnom izraelskom napadu na Pojas Gaze, kažu zdravstveni dužnosnici u enklavi kojom vlada Hamas  . Rat je počeo kada su militanti Hamasa napali  Izrael  7. listopada, ubivši 1200 ljudi i oteli

252 drugih, od kojih se vjeruje da su 133 i dalje u zarobljeništvu u Gazi, navodi  Izrael .

“PREKOMJERNO” OŠTEĆENJE CIVILA

Izraelsko vojno ponašanje našlo se pod sve većim nadzorom zbog sve većeg broja poginulih i razine razaranja u Pojasu Gaze.

Američki dužnosnici u State Departmentu podijeljeni su oko tog pitanja. Reuters  je krajem travnja izvijestio  da su dužnosnici u najmanje četiri ureda unutar agencije izrazili ozbiljnu zabrinutost zbog  izraelskog ponašanja u Gazi, iznoseći konkretne primjere u kojima bi zemlja mogla prekršiti zakon.

Grupa za zaštitu ljudskih prava Amnesty International krajem travnja rekla je da je oružje koje je SAD isporučio  Izraelu  korišteno u “ozbiljnim kršenjima” međunarodnog humanitarnog prava i zakona o ljudskim pravima, navodeći konkretne slučajeve smrti i ozljeda civila i primjere uporabe nezakonite smrtonosne sile.

Američka vlada pregledala je brojna izvješća koja postavljaju pitanja o  izraelskoj usklađenosti sa svojim pravnim obvezama i najboljim praksama za ublažavanje štete civilima, navodi se u izvješću.

Oni su uključivali udare  Izraela na civilnu infrastrukturu, napade u gusto naseljenim područjima i druge koji dovode u pitanje je li “očekivana šteta civilima možda bila pretjerana u odnosu na prijavljeni vojni cilj”.

Prema izvješću objavljenom u petak, u razdoblju nakon 7. listopada  Izrael  “nije u potpunosti surađivao” s američkim i drugim međunarodnim naporima da se humanitarna pomoć dopremi u Gazu. No, navedeno je da to ne predstavlja kršenje američkog zakona koji blokira opskrbu oružjem zemljama koje ograničavaju američku humanitarnu pomoć.

Reklo je da je  Izrael  djelovao kako bi poboljšao isporuku pomoći otkako je Biden upozorio premijera Benjamina Netanyahua u pozivu početkom prošlog mjeseca da će Washington uskratiti isporuke oružja ako se humanitarna situacija ne poboljša.

U izvješću s kojeg je Washington odlučio skinuti oznaku tajnosti stoji da pojedinačna kršenja ne opovrgavaju nužno predanost  Izraela međunarodnom humanitarnom pravu, sve dok poduzima korake za istragu i pozivanje prekršitelja na odgovornost.

” Vlastita zabrinutost Izraela zbog takvih incidenata ogleda se u činjenici da je u tijeku niz internih istraga”, stoji u izvješću. Visoki dužnosnik State Departmenta potvrdio je da nijedna od tih istraga još nije dovela do kaznenog progona.

Također je prikupio brojne slučajeve u kojima su humanitarni radnici ubijeni i vojne operacije su se odvijale na zaštićenim lokacijama, ali ponovno je rekao da nije u mogućnosti doći do konačnih zaključaka o tome je li američko oružje korišteno u tim prilikama.


odabrano.com radi od 20.02.2024